Choć część z nas zaczęła już planować wakacyjne wyjazdy, niektórzy wciąż nie mają na nie pomysłu. Pojechać za granicę? A może zostać w kraju? Możliwości jest wiele, jednak jeśli postanowimy odkrywać zakamarki Polski, jednym z pomysłów jest pojechanie do Bolesławca, skąd wywodzi się tradycyjna, znana na całym świecie ceramika. Podpowiadamy, co można tam robić. 

Czym wyróżniają się produkty Manufaktury Ceramiki w Bolesławcu? 

Przede wszystkim jakością wykonania. Ceramika w Bolesławcu jest produkowana i dekorowana ręcznie, czym zdecydowanie odznacza się na tle produktów wyrabianych maszynowo. W wyrabianie naczyń twórcy wkładają całe swoje serce, co jest widoczne w efekcie końcowym. Warto także zaznaczyć, że wykonawcy korzystają z wieloletniej tradycyjnej receptury. 

Jeśli chodzi o zwiedzanie Manufaktury Ceramiki, jest ona dostępna dla zwiedzających siedem dni w tygodniu (w niedzielę po uprzedniej rezerwacji). Podczas wizyty można obserwować proces wyrabiania naczyń, począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń. Zwiedzanie jest możliwe w języku polskim, angielskim i niemieckim. 

Co jeszcze można robić w Manufakturze Ceramiki?

Oczywiście, oprócz zwiedzania Manufaktury, można także wziąć udział w warsztatach ceramicznych Młody Ceramik. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość ulepienia glinianego naczynia, a następnie udekorowania go według własnego pomysłu. Choć warsztaty trwają zaledwie dwie godziny, ich program obejmuje żywą lekcję historii, wprowadzenie do tajników pracy garncarza, wycieczkę po fabryce, a także zabawy i quizy. Ponadto, każdy uczestnik otrzyma dyplom Młodego Ceramika. 

Manufaktura Ceramiki zwiedzona. Co dalej? 

Manufaktura Ceramiki w Bolesławcu ściśle współpracuje z Muzeum Ceramiki. Zwiedzanie Muzeum to nie tylko ciekawe wyjście dla miłośników historii; warto bowiem pamiętać, że muzeum już od 50 lat gromadzi zbiory miejscowych wyrobów garncarskich. Wśród ponad 6 tysięcy eksponatów znajdują się zarówno naczynia nietypowe, jak i klasyczne bolesławieckie wyroby dekorowane kobaltem, metodą stempelkową. Przy zwiedzaniu można zatem obejrzeć, jak zmieniały się trendy w wyrabianiu i dekorowaniu naczyń. 

Do Bolesławca szczególnie warto przyjechać w drugiej połowie sierpnia, kiedy ma miejsce wielki ceramiczny festyn. Dostępne są wtedy takie atrakcje jak zabawy, koncerty, wystawy, warsztaty ceramiczne.