Brama wjazdowa i ogrodzenie domu to wizytówka reszty miejsca zamieszkania. W obecnych czasach istnieje wiele możliwości, aby stworzyć idealne opłotowanie. Oczywiście warto zawsze przemyśleć sprawę wyboru materiałów do jego wykonania. Poza tym ważny jest design. Nie może być zgrzytu między stylistyką budynku, a ogrodzeniem. Wyobraźmy sobie drewniany domek w stylu góralski otoczony kutymi żelaznymi pnączami. Dlatego dobrze jest skonsultować się z producentem i ustalić, jaki styl ogrodzenia będzie odpowiedni dla naszej posesji.

Co oferują dziś producenci bram i ogrodzeń?

W ostatnich dwóch dziesięcioleciach powstało w miastach, miasteczkach i wioskach mnóstwo przepięknych i ciekawych architektonicznie budynków. Dodatkowo atrakcyjnymi czynią je ogrodzenia i bramy i ciekawym designie. Takie firmy jak Fabax Ogrodzenia,kamień naturalny S.C. Albert Markowski Grażyna Jankowska, oferują przepiękne ogrodzenia i bramy z ciekawych materiałów. Wśród wielu propozycji znajdują się:

  • przęsła ogrodzeniowe,
  • furtki,
  • bramy skrzydłowe i przesuwne,
  • ogrodzenia przemysłowe,
  • automatyka do bram,
  • balustrady,
  • kraty,
  • blaty kamienne,
  • obudowy kominkowe i in.

Każdy klient może wybrać rodzaj materiały i styl swojego ogrodzenia. Specjaliści zatrudnieni w takich firmach, z zaangażowaniem podejmą się projektu i dopasują go do wyglądu domu i posesji.

Jaka jest historia grodzenia posesji?

Ogrodzenia są współcześnie bardzo ważnym elementem budownictwa. Pełnią funkcje ochronne oraz estetyczne, w związku z czym niezwykle rzadko można spotkać się z nieruchomościami bez płotów. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem ogrodzeń było odgradzanie pewnych przestrzeni. Najczęściej powstawały one wokół osad i chroniły mieszkańców przed dziką zwierzyną lub najeźdźcami. Odgradzano nimi też pola uprawne i pastwiska, chroniąc plony i zwierzęta, a także wytyczając granicę ziemi należących do różnych panów czy rolników. Z czasem funkcja ogrodzeń zaczęła się zmieniać z obronnych na ozdobne. Wtedy też zyskiwały walory estetyczne – coraz częściej miały półokrągłe łuki, były także niższe. W XIX wieku pojawiło się zapotrzebowanie na zupełnie inne rodzaje ogrodzeń – ze względu na mniej wewnętrznych konfliktów i wojen zrezygnowano z obronnych fortyfikacji. W związku z rozwijającym się społeczeństwem i zmianą jego funkcjonowania (formowały się nowe zabudowy w miastach, inaczej rozmieszczano także gospodarstwa) zrezygnowano z odgradzania się miast. Zamiast tego ludzie odgradzali swoje ziemie i dbali przede wszystkim o swoją własność, co trwa do dziś.