Lodówka to sprzęt gospodarstwa domowego, który znajduje się w każdym mieszkaniu. Korzystamy z niego codziennie, zazwyczaj nawet kilka razy, więc awaria tego sprzętu jest niezwykle problematyczna i wymaga szybkiego działania. Zobacz, jak szybko rozpoznać, że lodówka się psuje. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny awarii lodówki i jak im zapobiegać. Dowiedz się także, czy opłaca się wymieniać uszkodzone części.

Jak rozpoznać awarię lodówki?

Kiedy lodówka przestaje chłodzić, nie trudno stwierdzić, że uległa awarii. Są jednak sygnały, które daje nam to urządzenie, zanim przestanie spełniać pożądaną przez domowników funkcję. Dzięki ich szybkiemu rozwiązaniu możesz uniknąć wymiany urządzenia na nowe, warto więc zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy i zgłaszać je fachowcom.

Jednym z sygnałów, że lodówka uległa awarii lub może ulec w krótkim czasie, jest wydawanie przez to urządzenie głośnych, niepokojących dźwięków. Kolejną oznaką, która powinna dać nam sygnał o awarii sprzętu, jest nierównomierne chłodzenie. Nie tylko brak chłodzenia jest w tym wypadku problemem. Zdarzają się sytuacje, gdy lodówka nagle zacznie zamrażać nasze produkty – to również świadczy o jej niewłaściwym funkcjonowaniu.

Wreszcie odkładanie się szronu na ściankach lodówki, to kolejny niepokojący sygnał. Większość nowoczesnych lodówek, a także zamrażarek wyposażonych jest w technologie no frost, która zapobiega temu procesowi, przedłużając świeżość żywności. Jeśli więc zaobserwujesz nagłe oszronienie ścianek urządzenia, warto skonsultować to ze specjalistą.

Najczęstsze przyczyny awarii i jak im zapobiegać

Do najczęstszych przyczyn awarii należy niewłaściwe eksploatowanie urządzenia. Lodówka nie powinna pozostawać uchylona – warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ to jedna z najczęstszych przyczyn psucia się tego urządzenia. Należy też regularnie rozmrażać ją i czyścić, co przedłuży jej sprawne działanie. Bo najczęściej ulegających awarii części lodówki należy agregat, nazywany także sprężarką – przyczyną jego awarii jest właśnie zbyt rzadkie rozmrażanie urządzenia. Do częstych awarii zaliczyć możemy także wadliwość termostatu, odpowiedzialnego za utrzymanie optymalnej temperatury chłodzenia.

Warto zwrócić także uwagę na ustawienie lodówki – nie powinna ona stać zbyt blisko ściany, by nie ulegać przegrzaniu.

Zakup nowej lodówki czy wymiana części?

Zazwyczaj awarie lodówki spowodowane są wadliwym działaniem jednego z elementów – agregatu lub termostatu. Na szczęście nie oznacza to konieczności zakupu nowego sprzętu, a jedynie wymiany uszkodzonej części. Duży wybór części zamiennych znanych producentów znaleźć możesz na przykład w hurtowni Popularna, gdzie doświadczeni pracownicy doradzą Ci wybór najkorzystniejszego rozwiązania. W ten sposób nie tylko wprowadzisz oszczędności w domowym budżecie, ale również dasz swojej lodówce drugie życie.