Rośliny to jeden z podstawowych składników odżywczych ludzi i zwierząt. Niestety ich uprawy zagrożone są atakami wirusów, bakterii, grzybów oraz szkodników, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Badania wykazują, iż chemiczne środki ochrony roślin są niezwykle skuteczne i pozwalają uratować wiele upraw roślin. Dowiedz się więcej na ten temat w artykule.

Najefektywniejsza metoda ochrony roślin

Tak jak już wspomnieliśmy, według najnowszych badań chemiczna ochrona roślin jest uznana za najefektywniejszą metodę walki z wirusami, grzybami, szkodnikami oraz bakteriami atakującymi uprawy, bez której wskaźnik niedoboru żywności byłby znacznie wyższy. Ponadto, warto zaznaczyć, iż prawidłowo wykonany oprysk środkami chemicznymi nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Za to wirusy, bakterie i grzyby są bardzo groźne dla zdrowia ludzi i roślin. Jeśli chodzi o grzyby, to wnikają one w głąb rośliny, pozbawiając ją wody oraz wszelkich substancji odżywczych. Spożywanie zaś zainfekowanych owoców i warzyw jest szkodliwe dla organizmu. Podobnie zresztą rzecz ma się w przypadku wirusów, bakterii czy szkodników, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia i skuteczna ochrona.

Chemiczne środki ochrony roślin

Istnieje kilka rodzajów środków ochrony roślin, które stosowane są w zależności od zagrożenia i tak wyróżniamy:

  • insektocydy – to inaczej środki owadobójcze i służą one do likwidowania szkodników głównie takich jak przędziorek (zarówno jego jaj, larw jak i dojrzałych osobników), a także roztoczy czy mączlika. Działanie tych preparatów jest oparte na wnikaniu preparatu do ciała insekta, by następnie spowodować jego paraliż i zgon. Stopień skuteczności i szybkości działania insektocydów zależy od kilku czynników takich jak: rodzaj użytej substancji aktywnej (w tej grupie jest bowiem wiele rodzajów), stadium rozwojowego danego owada, gatunku rośliny oraz warunków atmosferycznych, jakie panowały przed, w trakcie jak również po użyciu insektocydów.
  • fungicydy –są inaczej zwane środkami grzybobójczymi. Mają one za zadanie zabezpieczyć roślinę przed rozwojem grzybów bądź w przypadku już zaatakowanych tkanek – zahamować ich wzrost. Należy stosować fungicydy w ściśle określonych warunkach, czyli: w temperaturze pomiędzy 10 a 25 stopni Celsjusza, wczesnym rankiem lub wieczorem w bezdeszczowy, ale pochmurny dzień, aby uniknąć poparzenia roślin.
  • herbicydy – stosowane są do zwalczania chwastów. Środki chwastobójcze także należy stosować w określonych warunkach, czyli: w odpowiedniej najwrażliwszej fazie wzrostu chwastów,  a także w ciepły, suchy, bezwietrzny dzień.