Drzwi wejściowe bardzo często postrzegane są jako wizytówka domu jednorodzinnego. Dlatego też czynnikami decydującymi o zakupie konkretnego produktu zazwyczaj są względy estetyczne. Niemniej jednak w żadnym przypadku nie powinno się bagatelizować równie istotnych kwestii technicznych, co szczególne ważne jest w przypadku drzwi antywłamaniowych. Czym zatem powinny się charakteryzować?

Drzwi antywłamaniowe, czyli co?


Warto zacząć od tego, że mówiąc o nowoczesnych drzwiach antywłamaniowych, zawsze powinniśmy mieć na myśli skrupulatnie zaprojektowany system zależnych od siebie i współpracujących ze sobą elementów. W drzwiach tego typu, w przeciwieństwie do rozwiązań standardowych, równie ważną rolę co ościeżnica, odgrywają takie komponenty jak m.in. rama oraz zawiasy. Współcześnie produkowane drzwi antywłamaniowe wyposaża się w specjalistyczne wzmocnienia z płyt stalowych, a także w zamki wielopunktowego ryglowania. Pozwala to na zagwarantować domownikom i zgromadzonemu wewnątrz majątkowi należyty poziom bezpieczeństwa.

Zwiększone parametry wytrzymałościowe nie oznaczają oczywiście, iż drzwi stanowią barierę, której nie da się sforsować. Głównym zadaniem stolarki antywłamaniowej jest maksymalne wydłużenie tego procesu. Jeżeli chodzi o klasę najwyższą klasę RC6, to zapewnia ona użytkownikom kilkudziesięciominutową ochronę przed wtargnięciem nawet wtedy, kiedy złoczyńcy wykorzystują elektronarzędzia o dużej mocy. Z przyczyn wiadomych drzwi antywłamaniowe nie powinny być wyposażone w elementy szklane. Jeśli jednak jest to konieczne, to trzeba zastosować odpowiedni rodzaj materiału, co przedroży i tak już nietanią inwestycję. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z pozostałymi parametrami?


Strach przed włamaniem i chęć zagwarantowania sobie i najbliższym bezpieczeństwa,  pewnością może nieco przysłonić inne ważne sprawy dotyczące stolarki otworowej. Wszystkie drzwi antywłamaniowe montowane w domach jednorodzinnych do przede wszystkim drzwi wejściowe. Dlatego w wolnej chwili warto przyjrzeć się ich cechom opisanym przez specyfikację techniczną. Tutaj naszą uwagę powinien przykuć przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła, który oznacza się literą U. Im będzie mniejszy, tym lepiej. Za wynik zadowalający uznaje się już U=1,3 W/(m2.K), aczkolwiek na rynku asortymentowym nie brakuje produktów o współczynnikach poniżej 1,0.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Stolarka Złota AP, dobre drzwi antywłamaniowe powinny także skutecznie zabezpieczać przed nadmiernym hałasem, co przydaje się szczególnie wtedy, kiedy dom zlokalizowany jest blisko ruchliwej ulicy. Choć zakup tego typu drzwi to wydatek sięgający często ponad 5 tysięcy złotych, to wszelkie koszty warto potraktować w kategoriach pewnej inwestycji, która z na pewno szybko się zwróci.