Zawód kominiarza ma bardzo bogatą historię, w czasie której wytworzył się dokładny podział stopni zawodowych kominiarzy. Najlepiej wykwalifikowani i najbardziej doświadczeni kominiarze otrzymują tytuł mistrza kominiarskiego, który wiąże się z rozszerzeniem uprawnień. Tylko mistrz kominiarski może wydawać opinie i ekspertyzy dotyczące stanu komina oraz przewodów kominowych. W tym artykule znajdą Państwo kilka ciekawych informacji dotyczących zawodu kominiarza.

Przeglądy kominów

Głównym zadaniem kominiarzy jest szeroko pojęta działalność profilaktyczna. Regularne kontrole stanu technicznego kominów są obowiązkowe i mają za zadanie zapobiec wystąpieniu pożarów wynikających ze złego stanu przewodów kominowych. Właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe i wszystkie inne osoby posiadające nieruchomości wyposażone w komin, mają obowiązek zadbać o odpowiedni stan przewodów kominowych dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych.

Przegląd kominiarski polega na wyczyszczeniu przewodów oraz sprawdzeniu (za pomocą narzędzi kominiarskich) drożności i szczelności. Następnie oceniany jest stan komina ponad dachem, a na końcu kominiarz sprawdza funkcjonowanie urządzeń podłączonych do przewodu kominowego. Kominiarz posiadający odpowiednie umiejętności oraz doświadczanie jest w stanie zapobiec szkodom mogącym wystąpić w wyniku niepoprawnego działania przewodów kominowych i urządzeń grzewczo-kominowych. To właśnie wizyty kominiarza są kluczem do bezpiecznego i komfortowego użytkowania przewodów kominowych.

Pomiary i badania drożności przewodów kominowych

W ramach usług świadczonych przez kominiarzy znajdują się różnego rodzaju badania i pomiary drożności kominów. Sprawdzenie takich czynników jak ciąg kominowy przepływów powietrza czy pomiar obecności tlenku węgla znacząco poprawia bezpieczeństwo użytkowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych. Do wszystkich pomiarów i badań potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dlatego powinniśmy korzystać tylko z usług renomowanych zakładów kominiarskich. Mistrzowie kominiarscy mogą na podstawie wykonanych badań wystawić oponie, zaświadczenia oraz ekspertyzy dotyczące stanu kominów, jak i przewodów kominowych.

Droga zawodowa mistrza kominiarskiego

Hierarchia zawodowa kominiarzy jest ściśle powiązana z uprawnieniami. Osoby chcące rozpocząć prace w zawodzie kominiarza mają do wyboru dwie drogi:

Szkoła kominiarska – dwuletnie szkoła zawodowa o kierunku kominiarz, po której należy zdać egzamin czeladniczy.

Praktyka zawodowa – praca w zawodzie kominiarza jako pomocnik kominiarski, przez okres równy liczbie lat nauki w szkole oraz zdanie egzaminu czeladniczego.

Czeladnik kominiarski może wykonywać wszystkie zadania kominiarskie, ale nie ma możliwości wydawania opinii i ekspertyz. Wydawać je może dopiero kominiarz, który uzyskał tytuł mistrza kominiarskiego. Korzystanie z usług mistrza kominiarskiego niesie za sobą wiele korzyści, gdyż osoba posiadająca ten tytuł z pewnością posiada odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie, dzięki czemu wszystkie czynności kominiarskie zostaną wykonane terminowo i zgodnie ze sztuką kominiarską.

Wybierając zakład kominiarski, warto zwrócić uwagę uprawnienia, którymi dysponuje dana firma. Przedsiębiorstwa, takie jak Zakład Usług Kominiarskich Bronisława Gilewskiego, gwarantują usługi kominiarskie na najwyższym poziomie.