Drewniany parkiet to symbol klasycznej elegancji, który nigdy nie wyjdzie z mody. Pomimo że tradycyjne klepki mają silną konkurencję w postaci nowoczesnych paneli podłogowych, wiele osób nie wyobraża sobie aranżowania wnętrz mieszkalnych bez podłogi wykonanej z naturalnego drewna. To idealne tło dla litych, drewnianych mebli i antycznych dodatków. Przekonaj się sam, że w parkiecie tkwi niepowtarzalne piękno.

Parkiet drewniany – ozdoba podłogi

Parkiet jest zazwyczaj wykonywany z prostokątnych klepek tworzących niepowtarzalne wzory. Elementy parkietu wiąże się ze sobą z zastosowaniem metody „pióro i wpust”, i przytwierdza do podłoża. Efekt i trwałość parkietu są uzależnione od gatunku drewna, sposobu wykończenia powierzchni i wykonania klepek.
Aby parkiet prezentował się perfekcyjnie i był estetycznym komponentem wnętrza, należy poświęcić chwilę czasu na dobranie odpowiedniego gatunku drewna. Nie wszystkie typy parkietów będą harmonizowały ze stylem i kolorystyką wnętrza, oraz warunkami panującymi w danym pomieszczeniu. Elementy parkietu mogą występować w różnych wariantach długości, niemniej grubość deseczek waha się między 15 a 22 mm.

Drewno parkietowe – jakie wybrać?

Parkiet tradycyjny wykonywany jest zarówno z krajowych, jak i egzotycznych gatunków drewna. Najbardziej cenione są parkiety: dębowe, bukowe i brzozowe. Z kolei klepki z egzotycznych gatunków to najczęściej klepki z drewna jatoba, merbau, tek, ipe i sucupira. Ich cechą charakterystyczną są nieco większe wymiary w stosunku do klepek z drewna „polskiego”.

Nowoczesne parkiety drewniane

Nie wszystkie parkiety są przystosowane do użytkowania na ogrzewanym podkładzie i w wilgotnych pomieszczeniach. Przed wyborem klepki należy zapoznać się z opisem producenta i sprawdzić, czy znajduje się w nim wyraźna deklaracja odnośnie do warunków eksploatowania. Parkiet do intensywnie użytkowanych pomieszczeń powinien być wykonany z twardego gatunku drewna – im wyższa wartość w skali Brinella, tym twardsza warstwa wierzchnia. Do najtwardszych gatunków zaliczamy m.in. wenge i iroko. Do użytku domowego w zupełności sprawdzą się jednak gatunki oznaczone jako 3-4 w skalu BNH, takie jak dąb, jesion oraz grab. Jeżeli nie jesteś przekonany, który gatunek drewna sprawdzi się do konkretnego pomieszczenia, warto zasięgnąć porady specjalistów z Master Szymon Przybylski.

Podział drewna ze względu na twardość (najpopularniejsze gatunki):

  • Drewno bardzo miękkie: osika, topola, wierzba, świerk, jodła.
  • Drewno miękkie: lipa, sosna, brzoza, modrzew.
  • Drewno o średniej twardości: dąb szypułkowy, sosna czarna, orzech, wiąz.
  • Drewno twarde: jesion, teak, majau.
  • Drewno bardzo twarde: grab, robinia, palisander, cis.
  • Drewno niewiarygodnie twarde: heban, koks, gwajak.