Budowa całorocznego basenu ogrodowego to duża inwestycja finansowa, dlatego warto odpowiednio dbać o powstały obiekt. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie zbiornika na okres jesienno-zimowy. To wtedy sama konstrukcja, jak i instalacje są narażone na oddziaływanie najtrudniejszych warunków atmosferycznych. Przestrzeganie przedstawionych poniżej zasad gwarantuje jednak bezproblemowe przezimowanie basenu.

Obniżenie poziomu wody

W zbiornikach, które zostały na stałe wkomponowane w ogrodową przestrzeń, nigdy nie należy usuwać w całości wody. Mogłoby to spowodować poważne uszkodzenie niecki przez napór zamarzających wód gruntowych. W ten sposób zabezpieczamy ściany przed jej destrukcyjnym naporem oraz chronimy płytki ceramiczne przed przemarznięciem. Basen opróżniamy do poziomu około 10 cm poniżej wlotu skimmera oraz dysz pozostałych zainstalowanych urządzeń. Jest to ważny krok, który uniemożliwia przepełnienie niecki ze względu na możliwe duże ilości opadów atmosferycznych w okresie jesienno-zimowym. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o całkowitym usunięciu wody z instalacji filtracyjnej, grzewczej oraz zamknięciu zaworów skimmera, jak i dysz dolotowych, które należy następnie zatkać korkami bądź ewentualnie twardym styropianem.

Czyszczenie niecki

Po spuszczeniu części wody, konieczne jest także dokładnie usunięcie powstałych osadów oraz zabrudzeń. Pomijając ten krok, w nowym sezonie narażamy siebie na większy trud przygotowania obiektu do kąpieli. Pozostawione zanieczyszczenia na okres zimowy mogą bowiem znacznie bardziej przylgnąć do powierzchni ścian zbiornika. Nie warto więc narażać się na takie problemy. Za pomocą odpowiednio dobranej chemii basenowej na przykład z oferty firmy Chemoform Polska, wszystkich zabrudzeń pozbędziemy się szybko i łatwo. Ponadto przydadzą się szczotki do usunięcia zielonego nalotu, a nawet odkurzacz basenowy do zebrania nieczystości znajdujących się na samym dnie. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu ścian przed rozszerzającym się lodem. Można to zrobić za pomocą dedykowanych bojek lub połączonych ze sobą linką plastikowych butelek napełnionych częściowo piaskiem. Przedmioty powinny pływać wzdłuż przekątnej zbiornika, aby skutecznie absorbować siłę wytwarzaną przez lód.

Regulacja pH cieczy

Przed zamknięciem zaworów konieczne jest jeszcze zdezynfekowanie pozostałej w basenie wody. Ten etap składa się z kilku czynności, z czego pierwszy to korekta pH za pomocą preparatów granulowanych lub płynnych. Jego idealna wartość powinna mieścić się w zakresie 7-7,4. Następnie przeprowadza się dezynfekcję wody podczas filtrowania i płukanie zwrotne filtracji, które musi trwać nie mniej niż 5 minut. Ciecz będzie w stanie przetrwać zimę, jeśli dodamy do niej preparatu ograniczającego wzrost alg. Na koniec należy ją również wymieszać wyłącznie przy użyciu pompy. Na tak przygotowany zbiornik warto nałożyć odpowiednio dobrane przykrycie w postaci siatki bądź plandeki. W ten sposób nasz rekreacyjny obiekt będzie mógł czekać na kolejne upalne dni w następnym sezonie.