Kuchnia to bez dwóch zdań najważniejsze miejsce w domu. Pełna smaków i zapachów, zachęca do tego, aby spędzać w niej wspólnie czas, a na domówkach staje się sercem imprezy. Kuchnia to centrum dowodzenia domowym ogniskiem, więc powinna być dobrze zaprojektowana i zwyczajnie ładna. O czym pamiętać remontując lub urządzając kuchnię?

Estetyka, czyli jakie meble kuchenne kupić

Ładne meble kuchenne są ważne – co do tego nie ma wątpliwości. To, jakie wybierzemy do naszej przestrzeni zależy od gustu, potrzeb, a także zasobności portfela. Domator z zacięciem szefa kuchni z pewnością ma odmienne potrzeby niż miłośnik stołowania się w restauracjach lub podróżnik rzadko bywający w domu. Wybór odpowiednich mebli kuchennych jest podyktowany również wielkością samego pomieszczenia oraz przyłączami wody lub gazu. Dlatego w pierwszej kolejności warto zrobić wizualizację projektu kuchni z uwzględnieniem podstawowych zmiennych, a dopiero potem zastanawiać się nad typem mebli do kuchni oraz materiałem, z jakiego powinny być wykonane. 

Dzięki wizualizacji można szybko sprawdzić, który styl mebli kuchennych nam pasuje – styl nowoczesny może gryźć się z rustykalnym salonem, ale już kuchnia skandynawska może stworzyć całkiem ciekawy efekt końcowy. Jeżeli projekt 3D nie wchodzi w grę, zawsze można sięgnąć do starej dobrej… wyobraźni i dzięki niej narysować kuchnię marzeń – wybrać idealne fronty, kolory szafek i dobrać do nich pasujące uchwyty. A kiedy już plan się wyklaruje, trzeba znaleźć dobrego fachowca, który przekuje plany na rzeczywistość – w Black Home Meble sprostają nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom.

Meble kuchenne – na wymiar czy gotowe

Planując remont kuchni trzeba zdecydować, czy stawiamy na meble na wymiar czy meble gotowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak tylko w przypadku tych pierwszych mamy pewność, że potencjał drzemiący w kuchni zostanie w pełni wykorzystany. Kuchnia wyposażona w meble na zamówienie pozwoli wykorzystać każdy dostępny centymetr, dlatego to wspaniałe rozwiązanie dla małej kuchni. Małe przestrzenie wymagają zastosowania sprytnych rozwiązań i często najlepszym sposobem na wykorzystanie każdego dostępnego cm jest zamówienie mebli na wymiar. Duża kuchnia z kolei wiele zyska, kiedy na środku stanie personalizowana wyspa, która pozwoli nie tylko wygodnie przygotować posiłki, ale stanie się przestrzenią do przechowywania zapasów lub niezbędnych kuchennych gadżetów. Meble kuchenne na wymiar stwarzają również niezliczone możliwości aranżacyjne – dobór frontów, blatów i uchwytów zależy tylko od naszej wyobraźni. Dzięki temu kuchnia marzeń przestanie żyć tylko w tej strefie, a stanie się rzeczywistością.

Funkcjonalność – o tym nie zapomnij!

Ładne wnętrza są ważne, jednak nie można zapomnieć o ergonomii. Planowanie kuchni musi uwzględniać podział na strefy, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i pozwolą uniknąć frustracji. Trzeba, więc pamiętać o tym, ze kuchnia powinna być podzielona na strefę:

  • zapasów (lodówka, spiżarnia),
  • przechowywania (szafki lub półki na naczynia i garnki),
  • zmywania (zlew, zmywarka oraz kosz na śmieci),
  • przygotowywania posiłków (blaty robocze, wyspa)
  • gotowania (kuchenka i piekarnik).

Różnego rodzaju schowki są niezbędne w kuchni! Dzięki temu nie trzeba chodzić na zakupy tak często, a niezbędne składniki do ulubionych potraw zawsze będą pod ręką, podobnie jak domowe przetwory od babci! Mogą to być równie dobrze narożniki, sprytnie ukryte szafki cargo lub wolnostojące wózki z koszami. Dobry plan kuchni powinien uwzględniać ich jak najwięcej, tak, aby dostępna przestrzeń była w całości wykorzystana.

Kluczowe dla wygody pracy oraz użytkowania kuchni jest wyznaczenie trójkąta roboczego, czyli odpowiednie odległości pomiędzy lodówką, kuchenką, a zlewozmywakiem. Wspominanie sprzęty tworzą wierzchołki, które razem układają się w kształt trójkąta. Dzięki temu gotowanie posiłków i sprzątanie w międzyczasie będzie dużo szybsze, a tym samym przyjemniejsze! Projektanci zalecają, aby odległości pomiędzy sprzętami były nie większe niż 2,1 m między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 2,7 m między lodówką a kuchenką.