Chcesz cieszyć się pięknym i wiosennym ogrodem? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że kwiaty należy posadzić odpowiednio wcześniej. Cebulki kwiatowe powinny bowiem przetrwać zimowy okres w glebie. Kwiatowe cebule jesienne to grupa bylin, do których zaliczają się również popularne tulipany. Podpowiadamy, jak je sadzić i pielęgnować oraz jakie dokładnie gatunki obejmują sadzone jesienią kwiaty.

Gatunki kwiatowych cebuli jesiennych

Każdy zawodowy ogrodnik czy miłośnik roślin wie, że jesienne kwiatowe cebule, które sadzi się już we wrześniu to popularne byliny, do których zaliczają się tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, ozdobne czosnki oraz szachownice i szafirki. Posadzone na jesieni zalążki liści i kwiatów przetrwają zimę, by ozdobić na wiosnę ogród. Wymienione kwiaty różnią się od siebie odmianami, zapachami i barwą. Wymagają także różnych warunków. Narcyzy potrzebują np. nasłonecznionych miejsc oraz żyznego i odpornego na wilgoć podłoża. Z kolei krokusy rosnące w różowych, niebieskich lub żółtych kolorach można posadzić nie tylko na rabatach, ale też na trawniku.

Wyróżniające się dzwonkowatymi formami kielichów hiacynty kwitną za to przez maks. 3 tygodnie. Mogą być uprawiane w doniczkach lub na rabatach. Ważne, by stanowisko na cebulki było chronione przed wiatrem. Można je też posadzić w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Cechujące się pędami w kształcie rurek ozdobne czosnki wymagają gleby o neutralnym pH i podobnie jak narcyzy, najlepiej kwitną w dobrze nasłonecznionych miejscach. Najlepiej jednak skorzystać z usług ogrodniczych. Doświadczony specjalista podzieli się wiedzą w zakresie pielęgnacji roślin oraz wymaganych przez nie czynności. 

W jaki sposób sadzić cebulki tulipanów?

Tulipany to popularne rośliny cebulowe pochodzenia azjatyckiego z grupy liliowatych. Występują ich ponad 110 tys. rodzaje i 8 tys. odmian np. papuzich lub liliokształtnych. Uprawia się je zarówno na podłożu, jak i w szklarniach jako rabatowe lub cięte kwiaty. W zależności od odmiany kwitną wczesną wiosną w marcu-maju. Do posadzenia cebulek tulipanów powinno się wybrać tylko zdrowe, nienoszące śladów gnicia czy uszkodzeń okazy. Przed zasadzeniem zaleca się ich odpowiednie zaprawienie. Dokonuje się tego poprzez zamoczenie w mieszance wody z tzw. fungicydem lub innym preparatem biologicznym.

Przy sadzeniu cebulek kwiatów trzeba być bardzo ostrożnym. Pomocny będzie sprzęt ogrodniczy oraz zwrócenie szczególnej uwagi na parę kwestii. Przede wszystkim rośliny nie powinny być sadzone zbyt głęboko, gdyż będą mogły mieć problem ze wzejściem. Konieczne jest poza tym zadbanie o prawidłowe podłoże i stanowisko. Właściwa pielęgnacja, czyli systematyczne podlewanie, pozwoli na otrzymanie pięknych kwiatostanów. Tulipany np. wymagają piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej gleby i dostępu do słońca. Aby osiągnęły standardową wysokość ok. 0,75 m, należy mieć to na względzie przy wyborze miejsca. Ewentualnie mogą być posadzone pod koronami drzew.

Podłoże trzeba następnie spulchnić. W tym celu powinno się je przekopać widłami na głębokość ok. 20 cm. Trawę, chwasty, korzenie i kamienie się usuwa. Bryłki ziemi rozkrusza się i uzupełnia stosownie do potrzeby urodzajną ziemią kompostową. Jeśli mamy do czynienia z gliną, potrzebny będzie piasek. Grunt należy zgrabić i pozostawić aż opadnie i się ubije. 

W przypadku koszyczków do sadzenia tulipanów dołki powinny mieć ich wielkość. Tulipany powinno się poza tym sadzić w grupach. Najlepiej po kilka – do kilkunastu sztuk. Należy przy tym zatroszczyć się o zachowanie naturalnych odstępów. Wysokie rośliny wymagają ok. 10-15 cm przerw, a niskie bliższych odległości. Można do tego wykorzystać specjalne sadzarki. Na koniec zakrywa się je ziemią i uklepuje. Odpowiednio posadzone kwiaty będą prezentować się zjawiskowo, umieszczone na zmianę w kontrastujących kolorach i o różnym okresie kwitnienia.

Jeśli poszukujesz inspiracji na aranżację działki obok posesji, to poznaj najciekawsze pomysły na nowoczesny ogród przed domem