Wielu z nas ma na strychu meble, które otrzymaliśmy w spadku po dziadkach lub pradziadkach. Niekiedy wiąże się z nimi jakaś ciekawa rodzinna historia, ale często upływ czasu zrobił swoje i są one w zbyt złym stanie, byśmy mogli ich używać. Wydawać by się też mogło, że w nowoczesnej aranżacji salonu nie ma miejsca na secesyjną sofę. Tymczasem, stare tapicerowane meble sprawdzają się tu doskonale, wystarczy odrobina pomysłu.

Renowacja starych mebli

Rynek meblowy obfity jest w rozmaite sprzęty i elementy wyposażenia,  spośród których możemy przebierać do woli. Przed sięgnięciem jednak po katalog warto zastanowić się, czy na strychu nie stoi sofa lub fotel, które warto umieścić w pokoju dziennym czy sypialni. Często bowiem okazuje się, że nowe meble prosto od producenta ulegają zniszczeniu w ciągu kilku lat, podczas gdy te odziedziczone po dziadkach przetrwały kilka pokoleń i jedynie naturalny upływ czasu nadwyrężył ich stan. Jest na to jednak ratunek w postaci renowacji mebli. Usługi w tym zakresie oferują specjaliści zajmujący się tapicerstwem i usługami stolarskimi, tacy jak z firmy Tapicerstwo Marcin Kubicki. Kilka zabiegów, czasem nawet drobnych może tchnąć w te cenne pamiątki drugie życie.

Naprawa starych mebli obejmuje przede wszystkim usunięcie zniszczonych warstw farby czy lakieru. Renowator może uzupełnić ubytki w drewnie, na nowo oszlifować powierzchnię, pomalować ją i pokryć lakierem. Często poszczególne elementy, na przykład nogi stołu wymagają poprawienia mocowań. Konieczna zazwyczaj jest też wymiana tapicerki – nową warto wybrać pod kątem aranżacji wnętrza, by nadać meblowi bardziej nowoczesny charakter. Tapicer poradzi sobie z tym zadaniem bez trudu, a my zyskamy niepowtarzalny element wyposażenia.

Antyki w nowoczesnym stylu

Połączenie starego z nowym to prosty sposób na stworzenie efektownej aranżacji wnętrza. Musimy tu jednak pamiętać o zachowaniu równowagi. Jeśli zamierzamy włączyć stare meble do nowoczesnego wnętrza, nie mogą one być jedynym rodzajem wyposażenia, inaczej pomieszczenie może zostać przytłoczone. Powinniśmy wybrać jeden, a maksymalnie trzy antyki, które będą jedynie elementem kompozycji. Pamiętajmy też, że jest różnica między antykami w nowoczesnych stylizacjach a stylizacjami retro. W tym pierwszym przypadku kluczem są kolory. Postawmy na wyraziste barwy oraz wzory elementów dekoracyjnych takich jak poduszki. Tu właśnie ważną rolę odgrywa odnowiona tapicerka. Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie aranżacji w białej tonacji, jedynie przełamanej pojedynczymi elementami w intensywnych kolorach. Tu pasować doskonale będą stare komody, stoliki czy toaletki w naturalnych barwach drewna.