Na komfort mieszkania wpływa znacząco temperatura w pomieszczeniu. Klimatyzacja do pokoju to dobre rozwiązanie problemu z nagrzewaniem się wnętrz lub nieprzyjemnym chłodem. Klimatyzatory instaluje się nie tylko w obiektach publicznych, ale również domach i mieszkaniach. Cała sztuka polega na właściwym wyborze sprzętu. Powinien być równocześnie funkcjonalny i minimalistyczny. Czym się kierować przy jego zakupie? Jakie modele lepiej się sprawdzają w mniejszych mieszkaniach?

Klimatyzatory do mieszkania – stacjonarne czy przenośne?

Dobra klimatyzacja domowa powinna być praktyczna i wygodna w obsłudze. Dlatego też eksperci zalecają przenośne klimatyzatory. Pozwalają na wygodne przenoszenie i chłodzą lub grzeją powietrze w danym pokoju. Osiągają moc od 2 do 4 kW. Mają jednak pewne wady. Głośno pracują i są pozbawione niektórych funkcji w porównaniu z innymi modelami. Nie należą także do klimatyzatorów pokojowych bez rury, ponieważ wymagają harmonijkowej rury o średnicy maks. 15 cm. Rura odpowiada za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz przez np. okno. Wymagają również użycia specjalnych uszczelek.

Z kolei klimatyzator stacjonarny tzw. split zbudowany jest z dwóch jednostek, które montują się na zewnątrz i w środku obiektu mieszkalnego. Klimatyzator split zawiera dwie jednostki montowane poza obiektem (zewnętrzną) i w środku (wewnętrzną). Łączy je sterujący system i specjalny przewód. Sprężarki i wentylatory mogą jednak być hałaśliwe i uciążliwe dla sąsiadów.

Jakimi właściwościami się kierować przy wyborze?

Wybierając odpowiednią klimatyzację w mieszkaniu, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące czynniki:

  • Głośność pracy. Dopuszczalny poziom hałasu pracującego sprzętu to 35 dB(A). Trzeba sprawdzić poziom w dołączonej do urządzenia karcie technicznej. Wpływa to na komfort użytkowania klimatyzatorów do mieszkania.

  • Klasę energetyczną.

  • Moc. Dopasowaną do powierzchni lokalu, liczby mieszkańców, a także rodzaju elewacji, oświetlenia, nasłonecznienia oraz innych nośników ciepła zasilanych elektrycznie. Z reguły 1kW mocy odpowiada na 10m2.
  • Pozostałe opcje. Np. regulację temperatury lub funkcję pracy w trybie grzewczym.

Koszt klimatyzacji w mieszkaniu

Cena klimatyzacji wcale nie jest tak wygórowana. Mały klimatyzator o najmniejszej mocy (3,5 k/w) to koszt ok. 2 tys. zł. Warto przy tym wydać więcej i zaoszczędzić znacznie na prądzie. Dodatkowe koszty wiążą się z instalacją. Wszystko zależy od stawki VAT i cennika firmy zajmującej się montażem i konserwacją klimatyzatorów. Przy zakupie warto się kierować tzw. klasą energetyczną urządzenia. Najlepszą jest klasa A+++. Klasa odpowiada za funkcjonalność i efektywność sprzętu. Dodatkowe opcje wiążą się z wyższymi kosztami. Funkcja trybu oszczędzania pozwala na ograniczenie zużycia energii.

Równie ważne co koszty, jest znalezienie odpowiedniego miejsca do instalacji. Zewnętrzna jednostka nie powinna być umieszczana na zbyt małych balkonach lub tarasach. Z kolei na zadaszeniu lub ścianach klimatyzacja w bloku może być niedozwolona. Dlatego warto przed zakupem zapytać o zgodę administratora budynku. Nierzadko potrzebne będzie uzyskanie specjalnego pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej z uwagi na hałas emitowany przez urządzenie. W razie wątpliwości można również zapytać fachowca o inne wygodne rozwiązania.