Dobry sen to jeden z istotnych czynników wpływających na nasze zdrowie. Jest przy tym czymś nie tylko potrzebnym, ale i przyjemnym – kto z nas nie lubi wylegiwać się w łóżku w weekendy, kiedy nie musi iść do pracy? Jednak abyśmy mogli się wyspać, musimy zadbać o komfortową aranżację łózka, czyli materac, poduszki, pościel oraz koce. To one zapewniają nam wygodę i wpływają na estetykę sypialni.

Tkanina, z jakiej zrobiona jest pościel

Dlaczego powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny, z jakiej wykonana jest pościel? Lista powodów jest tu długa i obejmuje argumenty praktyczne, jak i estetyczne. Różne materiały wymagają innej pielęgnacji. Temperatura prania, konieczność lub nie prasowania, wytrzymałość tkaniny – to jedynie najważniejsze czynniki. Równie duże znaczenie mają tu wrażenia takie, jak ciepło oraz miękkość tkaniny.

Możemy wyróżnić cztery materiały, z których wykonywana jest bielizna pościelowa:

  • wełnę
  • bawełnę (flanela, kora, satyna, dżersej, perkal, bawełna egipska, adamaszek, batyst),
  • len,
  • jedwab.

Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które powinniśmy rozważyć. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bawełna, która oferuje wiele możliwości – jak widać na powyższej liście, wariantów tkaniny z bawełnianych włókien jest dużo. Pozwala oddychać skórze i dobrze odprowadza wilgoć, a do tego łatwo się ją pierze. Podstawową wadą jest tu jednak konieczność prasowania po każdym praniu, ponieważ materiały bawełniane łatwo się gniotą. Len, podobnie, szybko się gniecie, a do tego sprawia trudności przy prasowaniu. Jednocześnie świetnie sprawdza się przez cały rok. Materiał ten ma właściwości antystatyczne oraz antyalergiczne i z tego powodu zaleca się używanie lnianej pościeli alergikom. Wełna jest droższa niż wspomniane tu materiały, ale oferuje za to ogromne korzyści. Możemy korzystać z niej przez cały rok, ponieważ doskonale izoluje zimno, ale dzięki znakomitej wentylacji, radzi sobie tez w wyższych temperaturach. Pościel z wełny również jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Jedwab natomiast zapewnia nie tylko przyjemny chłód, który pozytywnie wpływa na skórę, ale ma również właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne. To delikatna tkanina, która wymaga prania w niskich temperaturach.

Alternatywnym rozwiązaniem jest bielizna pościelowa z syntetycznych włókien, czyli mikrofibry. Łączy ona w sobie zalety pozostałych tkaniny: pozwala skórze oddychać, jest miła w dotyku i nie podrażnia, ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, a ponadto nie wymaga prasowania.

Wzory i kolory bielizny pościelowej

Nie istnieją sztywne zasady dotyczące tego, jaką pościel należy wybierać. W sprzedaży sklepów i hurtowni pościeli, takich jak Cora, dostępne są rozmaite wzory oraz kolory – produktów i projektów jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto jednak dobierać ją do pozostałych elementów dekoracyjnych w sypialni. Pościel powinna dobrze komponować się z poduszkami dekoracyjnymi na łóżku, kocami czy też narzutą. Abstrakcyjne czy geometryczne wzory lepiej pasować będą do wnętrz minimalistycznych nowoczesnych. W takich też lepiej wypadną intensywne kolory. Na odcienie pastelowe i delikatne wzory zdecydujmy się w klasycznej stylizacji wnętrza.