Meble kuchenne są każdego dnia narażone na liczne zabrudzenia, plamy, zarysowania i otarcia. Kuchnia jest miejscem, gdzie pokarmy poddawane są obróbce, czyli myciu, siekaniu, gotowaniu i pieczeniu, wskutek czego na powierzchni szafek z czasem zaczynają tworzyć się nieestetyczne smugi lub przebarwienia. Jakie fronty wybrać do wykończenia mebli w kuchni, by móc jak najdłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem? Podpowiadamy.

Wśród wielu rodzajów frontów do kuchennych mebli można wybrać produkty matowe lub błyszczące, w okleinie lub drewniane, według wzornika. Najważniejsze jednak jest to, w jaki sposób dany materiał znosi wahania wilgotności, temperatury, zatłuszczenie oraz intensywną eksploatację, czyli codzienne dotykanie oraz czyszczenie. Do wykończenia frontów szafek w kuchni najbardziej sprawdzają się zatem takie materiały, jak: płyta MDF laminowana warstwą PCV, lakierowana lub fornirowana, a także lite drewno.

Fronty laminowane

Tanie i trwałe laminaty, są obecnie jednymi z częściej wybieranych rodzajów frontów. Żywiczna powłoka na płycie wiórowej lub MDF tworzy błyszczącą, twardą warstwę, którą można bez trudu czyścić na sucho lub mokro. Na polskim rynku jest mnóstwo różnych propozycji kolorystycznych płyt laminowanych, od jednobarwnych po stylizowane na drewno. Warto skontaktować się z doświadczonym stolarzem z Inwers Meble, by zyskać wiedzę na temat różnych odcieni i najnowszych propozycji od renomowanych producentów.

Fronty powleczone PCV

Szafki wykonane z płyty pilśniowej MDF mogą być też pokryte folią PCV w bogatej opcji kolorystycznej. Jest ona mocnym i niedrogim materiałem, który z pewnością oprze się działaniu intensywnego światła słonecznego czy uszkodzeniom mechanicznym. Jedyną wadą oklein PCV jest ich podatność na wilgoć, która może powodować miejscowe odklejanie się folii lub jej pękanie.

Płyta fornirowana

Czym jest fornir? Stylowa okleina fornirowa, wykorzystywana do produkcji mebli kuchennych, to zlepek pasków, pozyskanych w wyniku obróbki drewna, a następnie połączonych poprzez skrawanie. Szafki fornirowe mają widoczne naturalne słoje i często trudno je odróżnić od tych, wykonanych z litego surowca. Głębie ich koloru można uzyskać dzięki warstwie lakieru albo wosku. Minusem tego typu wykończenia jest wysoka cena oraz to, że fronty mogą ulegać niszczącemu działaniu wilgoci, a także nieestetycznym zarysowaniom lub pęknięciom, jeśli powłoka forniru będzie zbyt cienka.

Lite drewno

Naturalne, drewniane fronty mają od lat grono swoich sympatyków, dla których liczy się trwałość oraz ponadczasowe wzornictwo. Drewno może być lite lub klejone z wielu, połączonych ze sobą fragmentów. Najchętniej wybierane do aranżacji nowoczesnych kuchni są twarde i odporne na czynniki zewnętrzne deski modrzewiowe, dębowe lub bukowe, rzadziej zaś miękkie, takie jak sosna. Drewno łatwo poddaje się lakierowaniu, bejcowaniu, malowaniu oraz frezowaniu, łatwo się je czyści, a gdy zostanie zarysowane, mebel poddaje się renowacji, co znacznie przedłuża jego żywotność.