W miejskiej przestrzeni prawdziwą ozdobą są balkony przyozdobione kolorowymi roślinami, stanowiące niejednokrotnie namiastkę małych ogrodów. Zbliżająca się wiosna powoli sprzyja rozpoczęciu sadzenia roślin, szczególnie że temperatury nie zwiastują nagłego ataku zimy. Wybierając kwiaty balkonowe w marcu, warto postawić na odmiany odporne na ewentualne niewielki przymrozki, czyli bratki lub ciemierniki.

Kolorowe bratki

To rośliny, które cieszą swoim barwnym urokiem już wczesną wiosną, mimo przymrozków. Najlepiej je jednak wcześniej zahartować, umieszczając doniczki na zewnątrz w pierwszym tygodniu tylko na kilka godzin. W balkonowych rabatkach dobrze prezentują się miniaturowe odmiany, które kwitną w niewielkich, ale obfitych kępkach. Regularne podlewanie oraz nawożenie ma pozytywny wpływ na ich bujny wzrost. Jeśli zależy nam na długim kwitnieniu, sięgnijmy po gatunki Endurio lub Friolina, które można zakupić między innymi w centrum ogrodniczym Ilex w Krakowie i Skawinie. Drugi z wymienionych charakteryzuje się kaskadowym pokrojem i zachwyca kolorowymi kwiatami aż do późnego lata. Płatki wszystkich bratków cechują się aksamitnym połyskiem, a same rośliny roztaczają piękną woń.

Rośliny cebulowe

To jedne z podstawowych kwiatów wybieranych do ozdoby wczesnowiosennych balkonów. Wśród nich znajdziemy popularne i lubione tulipany, a także hiacynty i krokusy. W przypadku pierwszych ze wspomnianych najlepiej postawić na odmiany niskie, rosnące do maksymalnie 30 cm. Takie odmiany jak między innymi Monte Carlo lub Stresa bardzo wcześnie rozpoczynają okres kwitnienia. Hiacynty z kolei to bogate i kolorowe kwiatostany, które przepięknie pachną. Najlepiej sadzić je grupami w większych skrzynkach i donicach. Krokusy zaś głównie występują jako gatunki fioletowe, niemniej jednak na rynku można znaleźć także te o intensywnie żółtej kolorystyce, które idealnie będą komponować się z tymi pierwszymi. Kupując rośliny balkonowe lepiej nabyć ich cebulki do samodzielnego wyhodowania, aniżeli te z istniejącym już kwiatostanem. Unikniemy w ten sposób ich szybkiego przekwitania.

Elegancki ciemiernik

Tego rodzaju byliny są dobrze zahartowane i nie potrzebują żadnego okresu adaptacyjnego przed wystawieniem ich na zewnątrz. Należy zadbać o to, aby były osłonięte przed wiatrem, a w razie niewielkiego przymrozku można okryć je agrowłókniną. Oryginalną ozdobą płatków ciemiernika są kontrastowe do wybarwienia cętki. Kilka jego odmian kolorystycznych kwitnie w różnych okresach. I tak na przykład ciemiernik biały ujawnia swój niebanalny kwiatostan od stycznia do maja, z kolei gatunek niebieskawy od marca do maja. Do rozpoczęcia ich kwitnienia wskazana temperatura mieści się w przedziale od czterech do dwunastu stopni na plusie.