Kominek z płaszczem wodnym był do niedawna traktowany jako oryginalny dodatek wnętrzarski i akcesorium zwiększający prestiż wnętrza. Nowoczesne kominki są zdecydowanie bardziej funkcjonalne i w niektórych przypadkach mogą zastąpić nawet kotły centralnego ogrzewania. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i wzbogacić swoje wnętrza o unikalny element dekoracyjny, kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie dla ciebie.

Czym tak naprawdę jest płaszcz wodny?

To nic innego jak osłona o podwójnych ściankach, między którymi znajduje się woda.

Jak przebiega wymiana ciepła w kominikach?

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym posiadają wydajne wkłady, dzięki którym palenie jest bezpieczne, a większość powstałego ciepła pozostaje we wnętrzu.

W kominkach, w przestrzeni nad paleniskiem, znajduje się specjalnie ukształtowana rura, która pełni funkcję wymiennika ciepła. Gorące spaliny podnoszą temperatury wody przepływającej przez płaszcz wodny, która trafia następnie do instalacji centralnego ogrzewania i grzejników. Biorąc pod uwagę specyficzną budowę kominka oraz bezpieczeństwo instalacji, urządzenie sprawdzi się w każdym typie wnętrz, poczynając od designerskich, przez klasyczne, aż po te utrzymane w stylu skandynawskim.

Kominek z płaszczem wodnym a polskie prawo

W myśl polskiego prawa kominek z płaszczem wodnym nie może stanowić jedynego źródła ciepła w budynku. To raczej dodatkowe urządzenie grzewcze dopełniające działanie kotła gazowego, olejowego lub elektrycznego.

Dlaczego kominek nie może stanowić integralnego urządzenia grzewczego?

Kominek wymaga stałej obsługi, dlatego konieczne jest zastosowanie rozwiązania, które stale uchroni budynek przed utratą ciepła i zamarzaniem instalacji grzewczej.
Oczywiście, kominki z płaszczem wodnym współpracują z instalacją centralnego ogrzewania, będąc w istocie bardziej ekologicznym i budżetowym zamiennikiem zwykłego kominka. Aby w pełni wykorzystać możliwości grzewcze urządzenia, należy zadbać o profesjonalny i poprawny montaż. Zlecając instalację sprawdzonej firmie, takiej jak Leopardus Usługi Zduńskie i Ogólnobudowlane, Kominki Krzysztof Skrzypczak, można mieć pewność, że moc cieplna ukształtuje się w górnych granicach, dochodząc nawet do 40 kW. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym powinny pracować w systemie otwartym, a instalacja dodatkowych akcesoriów (otwartych naczyń wzbiorczych oraz przeponowych wymienników ciepła) powinna być zgodna z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych.

Aby praca kominka pozostała niezakłócona, należy dobrać odpowiednią moc wkładu dostosowaną do powierzchni grzewczej oraz wielkości instalacji centralnego ogrzewania.