Jeśli chcesz zbudować w swoim domu jednorodzinnym piękny kominek, ale nie myślisz tylko o wysokiej estetyce salonu, czy jadalni, ale o maksymalnym poziomie wykorzystania ciepła, zastosuj konstrukcje z nowoczesnym płaszczem wodnym. Dzisiaj są one rekomendowane przez montażystów i serwisantów kominków, architektów, czy firmy instalatorskie. Takie rozwiązanie aprobują również środowiska ochrony natury.

Czym jest kominek wodny?

Kominki wodne to uproszczona nazwa wkładu kominkowego z tzw. płaszczem wodnym. Jeśli chodzi o estetykę i możliwości zabudowy, a także o rodzaje nieobudowane, różnica pomiędzy kominkami standardowymi a właśnie wodnymi, jest znikoma. Odmienność zasadza się bowiem na ekonomiczności. W pierwszym przypadku kominki pełnią głównie rolę dekoracji oraz dodatkowego źródła ciepła dla danego pomieszczenia. W drugim zaś, uruchomiony kominek oraz jego bardziej złożona instalacja, przyczyniają się do ogrzewania wody w systemie centralnego ogrzewania, wspierając optymalizacje grzewcze całego domu.

System otwarty oraz zamknięty

Kominki z płaszczem wodnym, najczęściej produkowane są w klasach energetycznych A+++, A++, oraz A+. Jeśli chodzi zaś o rodzaje, przede wszystkim należy te konstrukcje klasyfikować ze względu na instalacje otwarte lub też zamknięte. W obiegu otwartym współpracują one bowiem w całej sieci grzewczej, podpiętej miedzy innymi pod solary, pompy wodne, czy piece retortowe piątej klasy. Instalacja zamknięta to zaś ta, która nie wpływa i nie łączy się do pracy z innymi sprzętami.

Wydajność grzewcza

Kominki z płaszczem wodnym są dzisiaj bardzo pożądane w budownictwie domów jednorodzinnych, również tych pasywnych, czyli energooszczędnych oraz proekologicznych. Moc danego wkładu powinna być zaś uzależniona od wielkości powierzchni, która ma być ogrzana, a także od typu instalacji centralnego ogrzewania. Warto przy tym wiedzieć o tym, że moc kominka na poziomie 1 kW mocy znamionowej, pozwala – w obliczeniowym uproszczeniu – ogrzać około dziesięć metrów kwadratowych domu. Przy projektowaniu kominka, należy jednak zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia, czy też na jakość sieci grzewczej, która musi spełnić wszystkie normy bezpieczeństwa.

Cena kominków z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to koszt zakupu i transportu wkładu kominkowego, analiz energetycznych, montażu, a także materiałów na obudowę. Niekiedy należy doliczyć również koszty modernizacji sieci centralnego ogrzewania i kalibracji innych urządzeń, współpracujących w jednej instalacji. Całkowita realizacja, może zatem oscylować w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co jednak według ekspertów bardzo szybko się zwraca. Istotne jest jednak współpracowanie z doświadczonymi firmami montażowymi takimi, jak NIKO KOMINKI. To ta pracownia zajmuje się kominkami wodnymi, kominkami ciepłymi, kominkami konwekcyjnymi, a także piecykami wolnostojącymi o nowoczesnym designie.