Wbrew pozorom wybór drewna kominkowego nie jest banalnie prosty. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, od których zależy wielkość płomienia, ilość ciepła, a nawet dymu uwalniającego się podczas spalania. Na jakie właściwości drewna zatem należy zwrócić uwagę, aby cieszyć się jego wydajnością, wygodą użytkowania, a zarazem bezpieczeństwem?

Drewno kominkowe

Kupując drewno opałowe, powinniśmy zwrócić uwagę na takie właściwości jak jego twardość, gęstość i łupliwość, stopień oraz szybkość wysychania, a także zawartość kory. Najlepszym rodzajem jest drewno pochodzące z drzew liściastych, takich jak buk i dąb. Dlaczego? To twarde i ciężkie drewno, które wolno się spala, a więc jest określane jako drewno wysoko kaloryczne. Pali się małym płomieniem, ale bardzo długo. Jego minusem jest gruba kora, która po spaleniu pozostawia dużo popiołu. Nie mniej jednak jest bardzo wydajne. Czym drewno twardsze, tym lepsze. I choć jest droższe, to w ostatecznym rozrachunku, jest bardziej ekonomiczne, gdyż spala się wolniej, zajmuje również zdecydowanie mniej miejsca niż drewno miękkie. Najważniejszą cechą drewna opałowego jest jego stopień wysuszenia. Drewno mokre bardzo źle się pali i bardzo mocno dymi, podczas, gdy drewno suche spala się małym płomieniem. Dobrej jakości suchego drewna możemy szukać w tartaku PPUH Sigma Władysław Drzymalski. Poza drewnem kominkowym warto zaopatrzyć się w drewno rozpałkowe – czyli suche szczapy drewna iglastego o długości około 20 cm.

Przechowywanie drewna

Decydując się na zakup drewna kominkowego, najlepiej wybrać drewno sezonowane, czyli już wysuszone. Świeże drewno zawiera w sobie bardzo dużo wody. Jeżeli mamy odpowiednie miejsce do wysuszenia i przechowywania, wtedy można zdecydować się na zakup świeżego drewna. Wtedy jednak potrzebujemy miejsca przewiewnego, zadaszonego, osłoniętego przed deszczem i śniegiem. Drewno należy również odizolować od podłoża i luźno je ułożyć. W przypadku drewna sezonowanego trzeba je przechowywać na zewnątrz pod wiatą lub we wnęce ściennej. Należy umożliwić mu wentylację poprzez pozostawienie około 10 cm przestrzeni za nim. Miejsce powinno być nasłonecznione, a zarazem przewiewne. W domu przechowuje się ilość drewna wystarczającą na dany dzień ogrzewania. Do tego celu można użyć specjalnych stojaków, lub wózko-stojaków, w których możemy je przewozić.