Ogrody naturalistyczne są dzisiaj niesamowicie popularne w Polsce. To one sprawiają bowiem wrażenie przestrzeni przydomowych, nietkniętych ręką ogrodnika. Nie oznacza to jednak tego, że rośliny rosną w nieograniczony oraz niekontrolowany sposób. Sztuka tworzenia ogrodów naturalistycznych polega bowiem na tym, aby w „sztuczny” sposób stworzyć na działce budowlanej namiastkę upragnionego ekosystemu. W naszym kraju najczęściej wykonuje się zatem tego typu przestrzenie w leśnym wydaniu…

Dlaczego warto podstawić na ogród naturalistyczny w leśnym wydaniu?

Ogrody naturalistyczne w leśnym wydaniu przede wszystkim idealnie wpasują się w otoczenie domu, czy w typową roślinność występującą w Polsce. Dedykowane są one zaś głównie dla wielkopowierzchniowych terenów, gdzie można sadzić duże ilości drzewek ozdobnych iglastych, a także gdzie można tworzyć skalniaki naturalistyczne oraz gabiony. Warto również wiedzieć, że tego typu ogrody, świetnie sprawdzają się dla działek, które łączą się z prawdziwym lasem, czy też łąkami. To wtedy cała przestrzeń tworzona jest tak, aby uzyskać, jak najwyższy poziom „zintegrowania” z otaczającą dom naturą. Wielokrotnie w projektach takich ogrodów, rezygnuje się z ze standardowych ogrodzeń, stawiając na delikatne kamienne murki, czy drewniane „zagrody” charakterystyczne dla m.in. stajni. Takie zabiegi są ważne po to, aby wiernie przenieść las na swoje własne podwórko!

Elementy ogrodu naturalistyczne w leśnym wydaniu

Ogrody naturalistyczne w leśnym wydaniu powinny być tworzone z charakterystycznych dla danego otoczenia drzew, czy krzewów. Wielokrotnie stawia się na drzewka ozdobne iglaste, których forma i kolory przypominają bardziej dzikie przestrzenie, niż uporządkowane parki itd. To jakie należy zastosować rośliny, również trawy, powinno się zatem konsultować zarówno z doświadczonymi leśnikami, jak i z projektantami ogrodów oraz ze szkółkami drzewnymi. Tu warto zasięgnąć porad Jacka Wilkołazki, który prowadzi firmę GARDENER. Nie tylko pomoże Ci ona stworzyć wymarzony ogród, ale także sama dostarczy do niego własne rośliny hodowane na specjalnych, ekologicznych terenach. Tego typu przedsiębiorstwa zadbają również o to, aby w Twoim ogrodzie naturalistycznym nie zabrakło harmonizujących się z otoczeniem elementów małej architektury. Mowa np. o sztucznych rzeczkach, kamiennych dróżkach, czy też o stosowaniu takich elementów „wykończeniowych”, jak drewno, żwir i kora. Pamiętać należy również o tym, że często ogrody w leśnym stylu, pozbawione są traw. Wielokrotnie zamiast nich stosuje się charakterystyczne łąki kwietne, czy też rośliny okrywowe.