Zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę jest wełna i jakie są jej właściwości? Może interesuje Cię, skąd się bierze wełna? Czy wiesz, że jest jedną z najbardziej ekologicznych i naturalnych włóczek dostępnych na rynku? Z danej włóczki wykonuje się wiele produktów, zaczynając od swetrów, szalików, czapek po pledy. Co więcej, można dostać wełnę różnego gatunku i jedną z nich jest wełna owcza. Jakie właściwości ma wełna? Co to jest pled?

Czym jest pled?

Czasami używa się pojęcia pled zamiennie ze słowem koc. Jednak są różnice między tymi dwoma przedmiotami. Pled jest płatem tkaniny, przeważnie wełnianej. Zazwyczaj służy do okrywania w chłodniejsze dni bądź przykrycia łóżek czy tapczanów. Z uwagi na to, że jest wykonany z grubego materiału, jest o wiele cieplejszy niż standardowy koc. Co więcej, posiada różnorodne wzory oraz kolory, dlatego pled wełniany może pełnić funkcję ozdoby.

Wełna i jej cechy

Wełna jest składnikiem włóczek, wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju przedmiotów. Jak wiadomo, jest ona naturalna, ekologiczna i biodegradowalna, ponieważ pochodzi z sierści zwierząt. Dlatego można wyróżnić m.in. wełnę owczą, jagnięcą, z merynosów, islandzką.

Wełna owcza różni się od jagnięcej, ponieważ ta pierwsza jest pozyskiwana z owiec bez względu na ich wiek, z kolei ta druga pochodzi z sierści ścinanej po raz pierwszy z młodej zwierzyny.  

Materiał wykonany z sierści zwierząt ma następujące właściwości:

  • Jest bardzo ciepły, pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała nawet przy dużych mrozach na zewnątrz.
  • Świetnie sprawdza się jako materiał izolacyjny, gdyż pochłania drgania oraz wysokie dźwięki.
  • Pochłania wodę, ale nie zmienia przy tym swojej formy oraz nadal ogrzewa.
  • Wełna jest przepuszczalna, czyli pozwala na swobodne oddychanie skóry, bez uczucia przegrzania.
  • Jest elastyczny i może ulec rozciągnięciu, jednak następuje to po długim użytkowaniu.
  • Mimo swoich właściwości, wełna jest dość lekkim materiałem.
  • Wełna jest ekologiczna, ponieważ jest materiałem naturalnym, pochodzącym od zwierząt. Co więcej, nawet po ufarbowaniu, produkt wełniany można poddać recyklingu.
  • Można nadać mu różne barwy, ponieważ jest podatny na farbowanie specjalnymi preparatami. Co więcej, może przybierać różne odcienie, gdyż owce mają różnorodne barwy sierści.
  • Niestety wełna bardzo często ulega zmechaceniu i nie wygląda już tak, jak przy zakupie. Trzeba pamiętać, aby pledy wełniane odpowiednio prać.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów pledów, jednak najlepiej wybrać wykonane z naturalnej wełny. Firma Danmar znajdująca się w Konstantynowie Łódzkim, obecnie produkuje głównie narzuty i koce. Ponad 50 lat temu po raz pierwszy zakład zajął się wytwarzaniem wyrobów kilimiarskich, z kolei od ponad 30 lat produkuje pledy wełniane, koce i narzuty. Właściciel firmy dokładnie kontroluje materiał używany do wykonania produktów, a pracownicy zakładu dokładają wszelkich staranności, aby spełnić oczekiwania klientów.