Wyroby włókiennicze, jak filc czy włóknin mają szerokie spektrum zastosowania – od przemysłu, przez służbę zdrowia po biżuterię. Szereg właściwości, którymi odznaczają się wspominanie materiały oraz wiele odmian tkanin przemawiają za niesłabnącą popularnością wyrobów włókienniczych. Jak powstaje filc i gdzie stosuje się włókninę? O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Jak powstaje włóknina oraz filc?

Aby uzyskać tkaniny pokroju filcu lub włókniny należy zastosować odpowiednią metodę, która różni się od klasycznego tkania. Wszystkie rodzaje włókniny oaz filcu powstają poprzez tzw. spilśnianie, czyli specjalną metodę obróbki, która polega na mechanicznym plątaniu włókien ze sobą i prasowaniu ich pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu pojedyncze włókna splatają się ze sobą w materiał o jednorodnej, zwartej i mocnej strukturze. Filc oraz włóknina występuje w wielu gramaturach, a do ich produkcji stosuje się tak włókna naturalnej, jak i sztuczne. W ofercie firmy Wełnotex J.Lesiak można znaleźć m.in. filc meblowy i wełniany, a także włókniny poliestrowe, wełniane oraz bawełniane.

Filc i włóknina – gdzie znajdują zastosowanie

Wyroby z włókien pod postacią filcu i włóknin można stosować tak naprawdę wszędzie. Materiały te są miękkie i lekkie, ale trwałe, więc doskonale sprawdzą się np. w przemyśle meblarskim. Stosuje się wtedy tzw. filc meblowy, który ma za zadanie chronić gąbkę tapicerską oraz tkaninę pokryciową przed sprężynami typu bonell. Filc meblowy często stosowany jest również do wykończenia boczków mebla, aby pokryć twardość płyty meblowej. Inne rodzaje filcu doskonale nadają się do wygłuszania, bo świetnie tłumią drgania oraz hałasy.

Wiele branż wykorzystuje włókniny do różnych celów, bo właściwości tego materiału pozwalają na naprawdę dowolne zastosowania. Włókniny, tak jak i filce, są mocne i lekkie, a na dodatek świetnie izolują, więc są bardzo chętnie wykorzystywane do wykonywana wszelkiego rodzaju izolacji - nie tylko termicznych, ale i dźwiękowych. Przemysł samochodowy wykorzystuje do wyrobu elementów obić, podsufitek oraz wyściółek bagażników. Włókniny często trafiają też do naszych urządzeń domowych jak odkurzacze czy klimatyzatory, gdzie przybierają postać wkładów do filtrów powietrza lub pochłaniaczy pyłu. Ponadto włókniny pod postacią fizeliny i watoliny stosuje się w krawiectwie, do ocieplania kurtek i płaszczy. Włóknina sprawdza się nawet w ogrodzie, czy podczas budowy dróg!

Producent filcu i włóknin z Opoczna

Po czym można poznać dobrego producenta włóknin oraz filcu? Po wieloletnim doświadczeniu na rynku, wykwalifikowanej kadrze oraz stosowaniu w procesie produkcyjnym nowoczesnych technologii. Wszystko to gwarantuje wysoką jakość wyrobów włókienniczych powstających w opoczyńskim zakładzie.