Od dłuższego czasu rolety okienne są znacznie popularniejsze od zasłon i firan. Można wyróżnić rolety zewnętrzne oraz rolety wewnętrzne. Ze względu na mnogość ich rodzajów, przed dokonaniem zakupu warto zorientować się, jakie rolety są na rynku. Te różnią się od siebie wzorami, materiałem wykonania, czy specyfikacją. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i wewnętrznych?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety odgrywają dość ważną rolę w naszym życiu codziennym. Ich podstawową funkcją jest ochrona naszej prywatności przed osobami znajdującymi się za oknem. Oprócz tego rolety pełnią funkcję dekoracyjną, a także stanowią ochronę przed działaniem słońca i nagrzewaniem się pomieszczeń. Niekiedy mogą nawet chronić przed włamaniem.

Rolety mocowane za oknem określa się jako rolety zewnętrzne. Wśród nich są rolety naokienne, nakładane i elewacyjne. Rolety naokienne charakteryzują się tym, że ich skrzynka zamocowana jest do górnej ramy okna, zaś kaseta rolety zasłania resztę okna. Tego rozwiązania nie zaleca się stosować do małych okien.

Rolety nakładane, inaczej nazywane nadprożowymi lub RNS, można zamontować tylko podczas wymiany okien lub ich montażu. Kaseta takiej rolety umieszczona jest nad oknem i ukryta jest w ścianie. Z kolei skrzynki rolet elewacyjnych mocowane są do elewacji nad oknem, a ich prowadnice montuje się we wnęce okiennej. Jest to najbardziej popularny rodzaj rolet zewnętrznych.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Główną różnicą między roletami wewnętrznymi, a roletami zewnętrznymi jest to, że te pierwsze montowane są wewnątrz pomieszczenia. Najważniejszą ich funkcją jest zapewnienie prywatności oraz ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Takie rolety dzieli się na różne rodzaje biorąc pod uwagę ich konstrukcję. Wówczas wyróżniamy:

·        rolety zwijane,

·        rolety rzymskie,

·        rolety austriackie,

·        rolety plisowane,

·        rolety typu dzień – noc.

Rolety zwijane to inaczej rolety ekranowe. Przy podnoszeniu ich do góry zwijają się w rolkę. Producenci i sprzedawcy takich rolet, jak np. firma Velab oferują m.in. rolety zwijane wolnowiszące. Ich cechą charakterystyczną jest przymocowanie ich od góry do okna, zaś dół zwisa luźno. Oprócz nich możemy znaleźć rolety kasetowe, które posiadają boczne prowadnice. One stanowią gwarancję tego, że taka roleta zawsze będzie w takiej samej pozycji.

Mniej popularnym typem są rolety rzymskie. Podczas podnoszenia ich do góry składają się na zakładki, co możliwe jest dzięki fiszbinom i sznurkom. Ponadto wyróżniamy rolety weneckie i austriackie. Są one ozdobniejszymi odmianami rolet rzymskich. Rolety weneckie po puszczeniu przypominają zasłonę, jednakże ich zwijanie przypomina teatralną kurtynę. Z kolei rolety austriackie mają jeszcze więcej elementów dekoracyjnych i nawet po ich całkowitym opuszczeniu są pofałdowane.

Wybierając spośród wielu rodzajów rolet, warto wcześniej zorientować się, jak one dokładnie wyglądają, ponieważ każda z nich jest inna i może pasować do innego typu pomieszczeń.