Schody wewnętrzne w dzisiejszych czasach mają służyć nie tylko jako element umożliwiający się poruszanie między kondygnacjami, lecz również mają pełnić element dekoracyjny. Z tego względy wiele ludzi budujących nowe domy lub remontujących obecne obiekty mieszkalne decyduje się na zakup schodów drewnianych. Producenci oferują bardzo dużo rodzajów takich schodów. Zatem jakie wyróżnia się schody drewniane?

Z czego złożone są schody drewniane?

Wyróżnia się kilka elementów, z których wyprodukowane są drewniane schody. Jednym z nich jest bieg, czyli nachylona część schodów. Bieg stanowi najważniejszą część schodów, ponieważ po nim wchodzimy i schodzimy. Składa się ze stopni i biegnie w jednym kierunku. Poza tym w schodach drewnianych wyróżniamy podniebienie, czyli spodnią część biegu.

W schodach drewniany nie może zabraknąć spocznika, czyli poziomej płyty na półpiętrze, dzięki której możliwe jest zmienienie biegu schodów. Kolejnym elementem schodów jest podest. Jest to taka sama płyta jak w przypadku spoczniku, aczkolwiek umieszcza się ją na piętrze. Poza tym wyróżnia się także stopnicę, czyli poziomą część stopnia. Na stopnicy stawiamy stopy, gdy wchodzimy lub schodzi ze schodów. Schody drewniane posiadają jeszcze podstopnicę, czyli pionową część stopnia oraz policzek, który stanowi boczną belkę biegu. W schodach ażurowych nie ma podstopnicy.

Rodzaje schodów drewnianych

Podstawowe rodzaje drewnianych schodów to schody drabiniaste, policzkowe oraz kręte. Schody drabiniaste to jeden z rodzajów schodów ażurowych. Złożone są w dwóch belek policzkowych oraz zamontowanych do nich stopnic. Najczęściej wykorzystuje się je jako schody pomocnicze, prowadzące do piwnic lub strychów. Schody drabiniaste mogą być składane, co oznacza, że możliwe jest ich złożenie. Wtedy mieszczą się w skrzynce, która chowana jest w suficie.

Za wygodniejszy rodzaj schodów drewnianych uznaje się schody policzkowe. Znajdziemy je w ofercie firmy Zakład Stolarski Tomasz Czyż. Te złożone są z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Grubość policzków najczęściej wynosi 5 cm, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wymiarów stopni. Zwykle jest to 30 cm. W tego rodzaju schodach stopnie mają grubość od 4 do 6 cm, zaś podstopnie 2-3 cm. W takich schodach w wyfrezowane gniazda w belkach policzkowych wsuwa się podstopnice i stopnice. Z kolei belki ściąga się nakrętkami, które są nakręcane na gwintowany obustronnie metalowy pręt.

Innym typem schodów drewnianych są schody kręte. Najczęściej decydują się na niego ci, którzy nie mają w swoim domu miejsca na duże schody. Zwykle ten typ schodów wybiera się podczas remontów. Schody kręte nie zabierają dużo miejsca, co jest ich dużą zaletą. Ich podstawą jest słup nośny wykonany ze stali, aluminium lub drewna, który od dołu i góry przymocowany jest do stropów. Wokół tego słupa rozmieszczane są w sposób wachlarzowy stopnie. Minusem takich schodów jest to, że korzystanie z nich nie należy do najwygodniejszych.