Co będzie lepsze, grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe? Jaki kocioł wybrać i jakim paliwem najlepiej go zasilać? A może zainstalować pompę ciepła? Podczas budowy domu te pytania padają bardzo często, jednak najlepiej odpowiedzieć na nie już podczas powstawania planu domu. Pozwoli to na przemyślenie każdego rozwiązania oraz wybranie tego najkorzystniejszego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb lokatorów.

Trudny wybór rodzaju instalacji grzewczej

Planując budowę domu jednorodzinnego istotne jest podjęcie decyzji na temat tego, jaki rodzaj ogrzewania chcemy, aby w naszym domu się znajdował. To na jaką metodę ogrzewania się zdecydujemy zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań i preferencji ale również od naszych oczekiwań, ponieważ dla jednych instalacja ogrzewania podłogowego jest najbardziej komfortowym sposobem na ciepły dom, inni zaś nie wyobrażają sobie nie mieć w sypialni puszystego dywanu, który z podłogówką nie współgra.

Instalacje grzewcze w domu to najkosztowniejsze ze wszystkich instalacji zarówno jeśli mowa o samym zakupie urządzeń i ich montażu, jak i również kosztach eksploatacyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów grzewczych, które różnią się od siebie rodzajem urządzeń grzewczych, paliwem zasilającym oraz przede wszystkim ceną.

Zasadniczą sprawą podczas planowania montażu ogrzewania domowego jest decyzja dotycząca wyboru urządzeń grzewczych. Należy określić, czy w domu mają być zamontowane grzejniki ścienne, podłogówka, czy też inne rozwiązanie płaszczyznowe takie jak ogrzewanie sufitowe bądź ścienne. Jest to o tyle istotne, że gdy zdecydujemy się na jedno rozwiązanie późniejsza jego zmiana może okazać się niemożliwa, bądź bardzo kosztowna. Wybór odpowiedniego rodzaju kotła i paliwa jest o tyle prostszy, że gdy po czasie nie będziemy zadowoleni z jego pracy profesjonalna firma hydrauliczna, jak np. Hydraulika Montaż Instalacji Sanitarnych i Grzewczych, bez problemu wymieni go na inny model.

Rodzaje systemów ogrzewania

Najczęściej uwzględniany we wszystkich projektach i coraz bardziej popularny sposób ogrzewania to instalacje gazowe. W tej technice grzewczej umiejscowienie kotła nie wymaga zainstalowania go w osobnym pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz na fakt, że nie zanieczyszcza on powietrza może on zostać umieszczony np. w łazience bądź przedpokoju. Kotły gazowe można również zasilać za pomocą gazu ziemnego lub gazu płynnego (propanu) pochodzącego z przydomowego zbiornika.

Bardziej przyjaznym dla środowiska sposobem na ogrzewanie domu niż tradycyjne palenie węglem jest użycie do tego celu ekogroszku lub pelletu. Obecnie kotły centralnego ogrzewania są bardziej komfortowe podczas użytkowania, ponieważ podczas procesu spalania nie wytwarzają się duże ilości popiołu. Ponadto dzięki wbudowanemu podajnikowi nie ma konieczności codziennego uzupełniania pieca, a zainstalowane sterowniki pozwalają na utrzymanie określonej temperatury we wszystkich pomieszczeniach nawet przez kilka dni. Decydując się na tego rodzaju sposób ogrzewania należy mieć na uwadze, że wymagana będzie budowa kotłowni, w której zamontowany zostanie piec oraz będzie można magazynować spore ilości opału.

Kolejnym rodzajem ogrzewania są pompy ciepła, które można zamontować praktycznie w każdym budynku. Z użytkowej strony pompa ciepła zastępuje kocioł, jednak samo urządzenie ciepła nie wytwarza. Jej zadaniem jest pobór ciepła z otoczenia, jego przetworzenie oraz oddanie go do wnętrza domu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest w pełni zautomatyzowanie urządzenia przez co nie musimy go ani obsługiwać ani kontrolować.

Wybór systemu grzewczego w domu jednorodzinnym jest trudnym i czasochłonnym procesem i powinien odbyć się przed powstaniem planu domu. Przez podjęciem decyzji przede wszystkim należy określić wszystkie swoje oczekiwania i dobrać metodę ogrzewania tak, aby była dla nas jak najbardziej komfortowa.