Niemalże w każdym mieszkaniu znajdziemy element tapicerowany. Takim może być kanapa, fotel, czy też pufa lub wersalka. Pewnie nie każdy wie jak te przedmioty powstają oraz kto zajmuje się ich produkowaniem lub renowacją i naprawą. Osoba, która jest specjalistą w tej branży to tapicer. Na czym dokładnie polega jego praca, czym się zajmuje, a także jak powstają meble tapicerowane?

Tapicer – czym się zajmuje?

Jak sama nazwa tego zawodu wskazuje, zadaniem tapicera jest tapicerowanie rozmaitych przedmiotów. Ponadto tapicer zajmuje się także naprawą tapicerki. Takie usługi oferuje m.in. Radosław Ślany Zakład Tapicerski. Mówiąc jednak nieco dokładniej, praca tapicera obejmuje różne czynności. Podstawowym zadaniem jest tapicerowanie mebli. Spora grupa osób posiada i ceni sobie kanapy, fotele, czy wersalki obite tapicerką. Niestety ta z biegiem czasu zużywa się i niszczeje. Ratunkiem dla takich przedmiotów może być tapicerowanie. W zależności od stopnia zużycia tapicerki, tapicer dokonuje jej naprawy lub wymienia na nową. Dotyczy to mebli o podłożach i twardych i miękkich. Poza tym tapicerzy zajmują się renowacją zabytkowych mebli.

Oprócz tego tapicerzy zajmują się wykonywaniem własnych mebli tapicerowanych. Tapicerzy oferują rozmaite przedmioty, m.in.:

  • kanapy,
  • krzesła,
  • pufy,
  • wersalki,
  • fotele.

Kolejnym często wykonywanym zadaniem przez tapicera jest tapicerowanie wnętrz samochodów. Najczęściej wymianie lub naprawie podlegają siedzenia, pokrowce na siedzenia, podsufitka, panele drzwi, czy obicia dachowe. Do pracy tapicera należy również wykończenie i dekorowanie wyrobów tapicerskich, a także inne drobne usługi, jak np. wygłuszanie drzwi.

Tapicerowanie mebli w kilku krokach

Tapicerowanie mebli wymaga odpowiedniej wiedzy w tej branży, a także narzędzi, które niezbędne są do wykonania jakiejkolwiek rzeczy. Poza tym przydatne są zdolności manualne, bez których wykonanie np. krzesała tapicerowanego nie będzie możliwe. Jednak jak takie krzesło powstaje? Wystarczy kilka kroków, aby uzyskać niesamowity efekt.

Na początku należy podzielić krzesło na poszczególne części. Konieczne jest ściągnięcie oparcia i odkręcenie siedziska. Czynności te trzeba wykonać starannie, bowiem struktura krzesła nie może zostać naruszona. Następnie należy wykroić odpowiednią wielkość materiału, uwzględniając kilkucentymetrowy zapas.

Kolejnym krokiem jest wymiana wypełnienia siedziska. Wystarczy kupić piankę ze sklepu, która posłuży nam jako nowe wypełnienie. Wypełnianie rozpoczyna się od jednej ze stron, a potem całość pokrywa się materiałem, który należy wygładzić i układać starannie. Przeciwległe boki materiału należy zaginać i przybijać zapewniając odpowiednie naprężenie. Pomocy w tym zadaniu będzie taper.

Po przybiciu boków pora zająć się narożnikami. Wykorzystując nożyczki usuwa się nadmierną ilość materiału i delikatnie zaokrągla się narożnik. Róg należy przygotować tak, aby cały materiał nadal był naprężony i nie marszczył się potem. W podobny sposób wykonuje się oparcie, po czym całe krzesło skręca się znów w całość.