Wybudowany na stałe basen w ogrodzie daje poczucie odporny luksusu. Taki przydomowy zbiornik wcale nie musi być nudnym obiektem, służącym do leniwego moczenia się w wodzie. Za pomocą kilku dodatkowych urządzeń można zamienić go w miejsce do pływackich treningów lub relaksującego hydromasażu. Oferta producentów w tym zakresie daje naprawdę dużo możliwości, dzięki którym poczujemy się niemal jak w aquaparku.

Pływanie bez ograniczeń

Przydomowy basen głównie kojarzy się z pełnym relaksem i swobodnym pluskaniem się w wodzie. Niemniej jednak wiele osób woli spędzać czas w nieco bardziej aktywny sposób, a niestety ogrodowe zbiorniki nie są zwykle przystosowane rozmiarem do pływania na długie dystanse. Niemniej jednak producenci znaleźli rozwiązanie takiego problemu, oferując urządzenia nazywane przeciwprądami, które można odnaleźć na przykład w asortymencie firmy Chemoform Polska z Sosnowca. Ich działanie polega na wytwarzaniu silnego strumienia wody, którego moc zależy od konkretnego modelu. Wielodyszowe wersje mogą generować przeciwprąd o wartości nawet 100 m3/h. To umożliwia wykonywanie treningów pływackich oraz ćwiczenie poszczególnych partii mięśni. Ponadto rozwiązanie może również posłużyć jako jeden z wielu sposobów na hydromasaż.

Zdrowe odprężenie

A gdyby połączyć jacuzzi z basenem w jedno? Jest to możliwe poprzez zastosowanie specjalnych dysz do masażu. Dzięki temu basen nie tylko stanie się miejscem ochłody w upalane dni, ale również strefą relaksu. Na etapie budowy basenu w jego niecce, należy zainstalować kilka siedzisk, umieszczając w tych miejscach w ścianach otwory z urządzeniami wytwarzającymi podwodne strumienie. W ten sposób uzyskamy miejsca do hydromasażu, ale można iść o krok dalej. W ofertach wielu producentów można odnaleźć specjalne podwodne leżanki ze stali nierdzewnej z otworami, przez które tłoczone jest powietrze. Inne rozwiązanie w kwestii masażu powietrznego to urządzenia umieszczane na samym dnie zbiornika. Z odpowiednim podświetleniem LED, będą stanowić również oryginalną dekorację w porze wieczornej.

Równie popularne rozwiązanie w zakresie basenowego hydromasażu są natryski kaskadowe, montowane nad brzegiem zbiornika. Dzięki wbudowanej pompie woda jest zasysana, a następnie przetłoczona do wlewnicy. Te mogą być zakończone wąską szczeliną, formując strumień w kurtynę lub rurę z dyszą, która tworzy nieco bardziej skoncentrowany natrysk cieczy. Drugie potocznie nazywa się także armatkami wodnymi. Obydwa urządzenia będą zarówno zdobić basen, jak i stanowić świetną atrakcję dla najmłodszych. Dorośli zaś docenią właśnie ich walory pod kątem masażu karku oraz pleców.