W nowoczesnym budownictwie coraz bardziej popularne jest wykorzystywanie bardzo estetycznych, oraz przede wszystkim funkcjonalnych folii okiennych, które kiedyś były wykorzystywane głównie w motoryzacji. Dzisiaj jednak działają firmy dystrybucyjne i montażowe, które zakładają tego typu powłoki na szyby okien domowych, czy systemów okiennych biur, salonów samochodowych, wieżowców itp. Coraz częściej dokonuje się tego już w fazie produkcji danych przeszkleń, lub przed ich instalacją w danym budynku.

Rodzaje folii okiennych

Folie okienne mogą wyróżniać się swoim różnym zastosowaniem, a także estetyką. Wymienić możemy zatem folie przeciwsłoneczne, folie antywłamaniowe, folie zabezpieczające, folie refleksyjne, folie lustrzane, folie mleczne, folie mrożone, folie matowe, czy posrebrzane. Rodzajów tychże produktów jest zatem sporo, a można wykorzystywać je w różnych przypadkach. Dla przykładu folie mleczne, wielokrotnie z różnymi wzorami, montuje się na oknach w blokach na parterze, od strony chodników tak, aby ograniczyć widoczność wnętrza pomieszczeń z zewnątrz, zwłaszcza w nocy. Inne typu folie – antywłamaniowe – uszlachetniają i wzmacniają strukturę szkła, co szczególnie ważne jest w przypadku domów jednorodzinnych z systemami okien fasadowych, które zastępują szkłem całe ściany, np. od strony ogrodu i tarasu. Ciekawe są również folie lustrzane, które dzisiaj mają m.in. funkcję estetyczną. To one pozwalają stworzyć modernistyczny wygląd obiektów, co dzisiaj jest stosowane między innymi w urbanistyce. Wystarczy zwrócić uwagę na wysokie szklane wieżowce w Warszawie, Londynie, czy w Nowym Yorku, gdzie można niemalże się w nich przejrzeć, dostrzec chmury, czy odbicie innych budynków. Dzięki temu uzyskuje się efekt przestronności i większego naturalizmu.

Folie przeciwsłoneczne

Wartym osobnego omówienia rodzaje folii okiennych, są te przeciwsłoneczne. Wbrew pozorom, nie tylko mają one redukować ilość oślepiających promieni słonecznych w biurowcach, czy szpitalach i urzędach, a także szkołach. Ich ważnym działaniem jest dodatkowa termoizolacyjność. W lecie bowiem odbijają one ciepło słoneczne i szkodliwe promieniowanie UV, wychładzając wnętrza, a zimą zaś pozwalają na termiczne zabezpieczenie. Folia przeciwsłoneczna skutecznie pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie! Jak jednak rozpoznać dobry produkt tego rodzaju? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów. Ich poziomy powinny mieścić się w granicach:

  • 99% redukcji szkodliwego promieniowania UV,
  • Przynajmniej 85% totalna redukcja energii słonecznej,
  • Przynajmniej 80% redukcja rażenia i blasku słonecznego,
  • Posiadanie powłoki SR, co zapewnia większą trwałość i utrzymywanie folii w czystości,
  • Posiadanie warstwy anti scratch, która zabezpiecza przed zarysowaniami i dziurkami,
  • Posiadanie konstrukcji wielowarstwowej,
  • Występowanie w rożnych kolorach – głównie srebrnym lustrzanym,
  • Brak zaburzania poczucia pory dnia – wysoka efektywność przy niskim poziomie zmiany obrazu.

Jeśli poszukujesz właśnie takich wydajnych folii przeciwsłonecznych, zgłoś się do firmy STYLE SYSTEM Arkadiusza Wojtysiaka, który zajmuje się montażem takich konstrukcji, zarówno w dziedzinie budownictwa, jak i motoryzacji (folie okienne i samochodowe).