Pranie należy do codziennych i powtarzalnych czynności, wymagających jednak czasu i cierpliwości. Niezwykle ważny jest przy tym wybór metody oraz środków piorących. Dzięki temu uniknie się niepożądanych zniszczeń ubrań czy tkanin. Szczególnie istotne jest to w przypadku czyszczenia dywanów czy wykładzin. Jakie są zatem najskuteczniejsze techniki usuwania zanieczyszczeń? 

Metody prania

Sprzątanie wnętrz wiąże się z szeregiem czynności. Jednym z nich jest pranie. Wyróżnia się jego następujące rodzaje:

  • Szamponowanie,

  • Bonnetowanie.

Wymaga zastosowania specjalnego urządzenia, jakim jest bonnet, który ma właściwości wchłaniające. Wiąże zanieczyszczenia i dogłębnie je usuwa. Szczególnie polecane do mających krótkie włosie wykładzin.

  • Ekstrakcyjne,
  • Suchą pianą.

Pranie sposobem kapsułkowania

Metoda kapsułkowania wymaga użycia szorowarki z orbitalnym ruchem części roboczych i specjalnego szamponu. Szampon nakłada się na dywan, który następnie rozpuszcza wszystkie zanieczyszczenia. Rozpuszczone zabrudzenia są następne oddzielane od tzw. runa i wkładane do kapsułek. Kolejnym krokiem jest odkurzenie dywanu i usunięcie nadmiaru środka i wody. Jednak w przypadku użycia kapsułek, środek zazwyczaj sam odparowuje. Wówczas należy odkurzyć jedynie zabrudzenia zamknięte w kapsułkach. Ważne, by wykorzystywany w tym celu odkurzacz zawierał elektroszczotkę. Sposób ten sprawdza się również na dywanach, które są naturalnie chronione przed wilgocią. Użycie szorowarki orbitalnej przynosi świetne efekty. Czyszczenie tą metodą może być wykonywane kilka razy w roku, najlepiej przez serwis sprzątający lub specjalistów z pralni.

Pranie na sucho

Metoda suchej piany pozwala na użytkowanie wykładziny już po kilku godzinach. Zalecana jest w przypadku ułożenia jej na podatnym na działanie wilgoci podłożu. Czyszczenie przeprowadza się suchymi wiórkami. Aplikuje się je na powierzchnię wykładzin lub dywanów, po czym dokładnie wyciera. Wiórki wchłaniają preparat czyszczący. Na koniec należy odkurzyć wszystkie elementy, a szczególnie pozostałe w runie zanieczyszczenia. Suchą pianę otrzymuje się z kolei poprzez spienienie specjalnego szamponu. W zetknięciu z powierzchnią dywanu ulega krystalizacji, przez co absorbowane są zanieczyszczenia.

Pranie metodą ekstrakcyjną 

Do jej wykonania stosuje się profesjonalny przyrząd, jakim jest ekstraktor. Dlatego też najlepiej skorzystać z usług sprzątających. Z jego pomocą jest możliwe:

  • Czyszczenie właściwe,

  • Płukanie,

  • Wchłanianie zanieczyszczeń.

Pranie ekstrakcyjne nie jest zalecane do wykładzin podatnych na zwiększoną wilgotność. Czyszczenie tą metodą składa się z następujących etapów:

  1. Gruntownego odkurzania,

  2. Odplamiania,

  3. Szczotkowania tworzywa,

  4. Czyszczenia początkowego: spryskania powierzchni specjalnym preparatem w celu rozpuszczenia zanieczyszczeń,

  5. Czyszczenia właściwego: płukanie materiału zmieszaną ze specjalnym środkiem piorącym wodą za pomocą natryskowo-ssącego sprzętu.

Jaką metodę prania wybrać?

Technikę wybiera się w zależności od:

  • Struktury wykładziny,

  • Rodzaju włókna,

  • Zabrudzenia,

  • Czasu wysychania,

  • Metody instalacji.

Jeśli nie wiemy, jaki sposób będzie najlepszy, skorzystajmy z usług oferowanych przez profesjonalne pralnie i farbiarnie. Profesjonalna firma sprzątająca nie tylko proponuje usługi dla domów i biur, ale również umożliwia skorzystanie z pralni chemicznych. Specjaliści z pewnością doradzą, jakich środków używać do czyszczenia. Pranie ręczne lub wodne może być wówczas połączone z prasowaniem tkanin i odzieży.

Profesjonalne czyszczenie odzieży i tkanin to wygodna opcja dla osób niemających na to czasu. Dotyczy to zarówno odzieży codziennej, jak i zasłon czy narzut, jak również garderoby wizytowej np. sukni wieczorowych. Wiele firm zajmuje się odbieraniem i dowożeniem upranych rzeczy na wskazane miejsce.