Kamień to szlachetny i uniwersalny materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Wykorzystywany jest zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych stylizowanych. Możemy pokryć nim ściany lub podłogi, wykonać z niego blaty kuchenne. W naturalnej formie sprawdza się jako element dekoracyjny ogrodu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając go do naszego mieszkania?

Właściwości kamienia

Nie istnieją przeciwskazania dotyczące zastosowania kamienia w wykończeniu wnętrz, jednak musi on być odpowiednio dobrany do przeznaczenia. Przed wyborem materiału musimy zatem poznać jego klasę, czyli stopień pochłaniania wilgoci. Im jest on mniej chłonny, tym mniej kamień się brudzi. Wyróżnić możemy tu trzy klasy, przy czym A to materiały najmniej chłonne, natomiast C – najbardziej. Do pierwszej zaliczymy między innymi granit i kwarcyt, też niektóre marmury. W klasie B i C znajdą się różne marmury, w tej ostatniej również piaskowiec.

Ważna jest też twardość kamienia. Najtwardsze; granit, bazalt wykorzystywane są jako materiał podłóg. Średniej twardości marmury również stosowane są na podłogi, schody czy blaty jednak wymagają większej dbałości. Ponadto możemy wybierać między pierwszym a drugim gatunkiem, przy czym lepszym rozwiązaniem jest niekiedy drugi gatunek. Jego cena jest niższa, a nierówne połamane brzegi pozwolą nam uzyskać efekt wiekowego wyglądu kamienia. Przed podjęciem decyzji warto poradzić się firmy kamieniarskiej, która będzie wykonywała wykończenia w naszym domu, takiej jak Granit-Mar, która zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i wykonywaniem wnętrz z użyciem kamienia naturalnego.

Wolałabym usunąć to zdanie zaznaczone na czerwono. Nie chcę nic wspominać o drugim gatunku. Działamy tylko na materiałach pierwszogatunkowych.

Zastosowanie kamienia

W zakresie kamieniarstwa budowlanego wykonuje się elementy takie jak schody, posadzki, parapety, blaty kuchenne oraz kominki. Kamień jest przy tym na tyle uniwersalnym materiałem, że dzięki odpowiedniej obróbce, będzie komponował się zarówno z aranżacją nowoczesnego apartamentu, jak i rustykalnym wnętrzem domu jednorodzinnego. Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Szczególnie popularne są blaty kuchenne wykonane z kamienia naturalnego. Dzięki swojej wytrzymałości służą domownikom przez długi czas. Same meble nie muszą być specjalnie przystosowane do takiego blatu, ale wzmocniony korpus zapewni jego stabilność. Wiele zależy też od rodzaju zastosowanego kamienia.

Łupek jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur oraz ścieranie. Nie nasiąka przy tym wodą i dlatego doskonale sprawdza się jako posadzka w kuchni lub holu. Otoczaki są odporne na wysokie temperatury i najczęściej wykonuje się z nich podłogi oraz blaty łazienkowe, wymagają jednak impregnacji. Podobnie marmur – musi być okresowo impregnowany przed powstawaniem plam i chłonięciem wilgoci. Twardy i trudny do zarysowania jest natomiast granit. Nie wymaga on przy tym szczególnej pielęgnacji i dlatego najlepiej sprawdza się w kuchni.

Nie podoba mi się ten akapit zaznaczony na czerwono. Nie wykonuje się blatów ani z łupka ani z otoczaków. Dlatego proszę opisać to w ten sposób, że najlepszym wyborem na blaty kuchenne jest granit, jest twardy i trudny do zarysowania. Marmur należy już do materiałów bardziej wrażliwych na zarysowania, ale przy odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji służy na lata. Można to ładniej ubrać w słowa, ale taki przekaz ma zostać zawarty. Można dopisać takie zdanie: Obecnie na rynku pojawiła się szeroka gama kwarcytów naturalnych. Są to materiały bardzo twarde i odporne w pięknej gamie kolorystycznej a każda płyta na swój niepowtarzalny urok i charakter.