System centralnego ogrzewania to podstawa funkcjonowania każdego domu czy mieszkania. Z pewnością jest jedną z podstawowych instalacji, na które należy się zdecydować przy budowie lub remoncie. Jaką jednak instalację centralnego ogrzewania należy przeprowadzić? W jaki sposób przebiega czyszczenie instalacji c.o.? Co trzeba wiedzieć o instalacjach grzewczych? Przedstawiamy nasz przewodnik po instalacji i czyszczeniu centralnego ogrzewania!

Typy instalacji centralnego ogrzewania

Domową instalację centralnego ogrzewania zasila się najczęściej wodą. Ogrzewa się je za pomocą olejowego, gazowego lub zasilanego na stałe paliwo kotła. W ten sposób ciepła woda przedostaje się przewodami do grzejników. Tam następnie oddaje ciepło. Jej temperatura się obniża i ochłodzona wraca znów do kotła. W zależności od typu instalacji (nisko- lub wysokotemperaturowej) woda może mieć temperaturę w przedziale od 45°C do 55°C lub 85°C do 95°C.

Wyróżnia się następujące rodzaje instalacji c.o.:

  1. Pompowa: za obieg wody odpowiada pompa ciepła, często spotykana w domach jednorodzinnych,

  2. Grawitacyjna: w tego typu instalacji posiadająca mniejszą gęstość gorąca woda płynie do góry, natomiast cięższa zimna płynie w dół.

Dodatkowo instalacja c.o. chroni tzw. przeponowe naczynie zbiorcze (w przypadku instalacji zamkniętej) lub połączone z powietrzem (w przypadku konstrukcji otwartej).

 

Metody montażu instalacji c.o.


Istnieją dwa podstawowe sposoby montowania instalacji. Ze względu na przeprowadzenie przewodów wyróżnia się montaż:

  1. Metodą jednorurową: wybrany przewód przeprowadza się przez grzejniki i odpowiednio do źródła ciepła.

  2. Metodą dwururową: używa się do niej zasilających i powrotnych przewodów, które układa się obok siebie równolegle.

Samodzielna instalacja centralnego ogrzewania jest skomplikowana i czasochłonna. Dlatego lepiej zdecydować się na fachowe usługi. Wiele działających na polskim rynku film zajmuje się instalacjami grzewczymi.

 

Czyszczenie instalacji c.o.


Czyszczenie instalacji c.o. należy przeprowadzać przed wymianą grzejników lub zamontowaniem nowego kotła. O instalację należy odpowiednio dbać, by ochronić ją przed powstawaniem rdzy oraz różnego rodzaju nalotem.

 

Istnieją różne sposoby czyszczenia instalacji c.o. Wszystko zależy od sezonu, w którym dokonuje się pracy.


  1. Okres grzewczy: prace powinny być wykonywane przez ekipę fachowców.

  2. Pozostałe okresy: do czyszczenia instalacji wykorzystuje się czyszczące pompy.

Odbiór instalacji przeprowadza się po montażu i doprowadzeniu grzewczego elementu. Po montażu instalacji c.o. specjaliści przeprowadzają odpowiednie próby. Polegają one na sprawdzeniu poprawnego funkcjonowania instalacji.

Instalacja centralnego ogrzewania w domu lub bloku poprawia jakość codziennego życia i komfort mieszkania. Należy jednak o nią odpowiednio dbać i zapewniać regularne kontrole fachowców. Szczególnie dotyczy to składających się na instalację rur.