Okres przedszkolny to bardzo ważny czas w życiu każdego dziecka, szczególnie jeśli wcześniej nie uczęszczało ono do żłobka i nie rozstawało się z rodzicami na dłużej. To moment, w którym maluch musi nauczyć się samodzielności, nawiązuje pierwsze przyjaźnie i po raz pierwszy ma styczność z nauczycielami i zajęciami edukacyjnymi. Wielu rodziców obawia się, czy dziecko poradzi sobie w nowym środowisku. Chcąc ułatwić mu start, często decydują się na wybór prywatnego przedszkola. Dlaczego?

Dużo mniejsze grupy

Zgodnie z przepisami prawnymi, ilość dzieci w grupie w przedszkolu państwowym nie może przekroczyć 25 osób. Jednak nawet taka liczba pociech sprawia, że nauczyciele mają pełne ręce roboty. Mimo najszczerszych chęci, nie są w stanie poświęcić każdemu maluchowi wystarczającej uwagi. Grupy w przedszkolach prywatnych są dużo bardziej kameralne, co znacznie ułatwia opiekę nad dziećmi. Nauczyciel może wesprzeć każdego podopiecznego w nauce samodzielności i ułatwić mu proces adaptacyjny. Ponadto niewielka grupa dzieci to większe bezpieczeństwo.

Obniżony wiek dziecka

Z możliwości edukacji przedszkolnej mogą skorzystać wszystkie dzieci, które ukończyły 3 lata. Jeżeli tylko rodzic wyrazi taką chęć, gmina musi zapewnić maluchowi miejsce w państwowym przedszkolu. Wielu rodziców decyduje się jednak posłać dziecko do placówki trochę wcześniej. W takiej sytuacji przedszkole prywatne jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ rekrutuje dzieci już od 2,5 roku życia. Placówki publiczne bardzo rzadko zgadzają się na takie odstępstwa.

Zajęcia adaptacyjne dla dzieci

Dla dzieci, które mają trudności adaptacyjne, pierwsze dni w przedszkolu, mogą okazać się prawdziwą traumą. Państwowe placówki czasami oferują możliwość zapoznania się z lokalem i spędzenia kilku godzin w towarzystwie rówieśników, ale nie jest to standardem. Zazwyczaj dzieci zmuszone są do pozostania w nowym, nieznanym miejscu już pierwszego dnia, w którym do niego trafią. Często rodzi to lęk i niezrozumienie. Jak zapewnia nauczycielka z prywatnego przedszkola Eko-Brzdąc w Maruszewie- placówki tego typu zawsze organizują zajęcia adaptacyjne, by dzieci na spokojnie mogły zaaklimatyzować się w nowym środowisku i chętniej do niego wracały.

Interesująca oferta zajęć i lepsze warunki lokalowe

Państwowe przedszkola zapewniają swoim podopiecznym podstawowy pakiet edukacyjny. Oprócz zajęć z wychowawcą, dzieci uczestniczą w zajęciach gimnastycznych, muzycznych i uczą się języka angielskiego. Oferta niepublicznych przedszkoli jest zazwyczaj o wiele bardziej interesująca. Dużym zainteresowaniem cieszą się przedszkola, które uczą najmłodszych szacunku do zwierząt poprzez codzienny kontakt z milusińskimi. Wielu rodziców zwraca też uwagę, czy placówka zapewnia dzieciom zajęcia z logopedą. W końcu wady wymowy najefektywniej wykrywane są właśnie w wieku przedszkolnym. Na porządku dziennym są także zajęcia artystyczne i sensoryczne. Dzięki regularnym wpływom, przedszkola prywatne są także ciekawiej zaaranżowane i dużo lepiej wyposażone niż państwowe placówki.