Terapia sensoryczna została stworzona dla dzieci, które mają kłopoty z odbieraniem i reagowaniem na bodźce. Gabinet Terapii Dziecięcej Kubuś oferuje specjalistyczną terapię ukierunkowaną na rozwój niewykształconych lub zaburzonych umiejętności już od najmłodszych lat. Do czego służy integracja sensoryczna? Jakie objawy powinny skłaniać do wizyty u specjalisty? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna odpowiada za rozpoznawanie i organizację wrażeń zmysłowych, czyli prawidłowe reakcje na odbierane z otoczenia bodźce. Obejmuje ona słuch, dotyk, smak, węch i wzrok, a jej funkcjonowanie rozpoczyna się w życiu płodowym i rozwija do około 7 roku życia. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą być widoczne zarówno w rozwoju dziecka, jak i funkcjonowaniu w życiu codziennym, dlatego tak istotne jest obserwowanie prawidłowych zachowań od najmłodszych lat. Specjalista z Gabinetu Terapii Dziecięcej Kubuś w Grodzisku Mazowieckim dodaje:

Zauważenie problemu to pierwszy krok do rozpoczęcia diagnostyki. Jeśli zostanie wykluczony czynnik chorobowy, czy też uszkodzenie mechaniczne jednego z narządów zmysłu, najlepszym wyjściem jest terapia sensoryczna. Nasi eksperci specjalizują się między innymi w zakresie terapii integracji sensorycznej, która stanowi jedną z najbardziej innowacyjnych i najskuteczniejszych metod terapeutycznych.

Terapia sensoryczna ma za zadanie nauczyć dziecko prawidłowo rozpoznawać, interpretować i reagować na bodźce z otoczenia. Jest to głównie praca poprzez zabawę ukierunkowaną na rozwój, jednak konkretne metody dobiera terapeuta, dostosowując je indywidualnie do wieku i problemów dziecka. Regularna terapia pod okiem specjalisty często umożliwia nawet całkowitą eliminację kłopotów z nadwrażliwością lub obniżoną wrażliwością sensoryczną.

Dla kogo stworzona jest terapia sensoryczna?

Terapia sensoryczna dotyczy głównie dzieci, przede wszystkim w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, u których w codziennym funkcjonowaniu zauważalne są kłopoty i zaburzenia rozwoju. Zaburzenia sensoryczne diagnozowane są przez psychologa, w procesie dostosowanym do wieku dziecka, który może obejmować obserwację, wywiady i testy. Metody terapii sensorycznej wykorzystywane są między innymi w pracy z dziećmi zmagającymi się z niepełnosprawnością intelektualną, a także autyzmem i zespołem Aspergera. Wśród objawów, które skłaniają do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku zaburzeń sensorycznych, wymienia się:

  • opóźnienie rozwoju mowy i ruchu,

  • problemy z koordynacją ruchową,

  • kłopoty z opanowaniem umiejętności szkolnych,

  • nadmierną wrażliwość, emocjonalność, nerwowość,

  • kłopoty z koncentracją,

  • nadpobudliwość psychoruchową,

  • nadmierną lub zbyt małą wrażliwość na bodźce sensoryczne.

Warto pamiętać, że każde dziecko nabywa nowe umiejętności we własnym tempie, jednak zauważenie wyraźnie wolniejszego rozwoju lub jego zaburzeń to znak do konsultacji ze specjalistą. W Gabinecie Terapii Dziecięcej Kubuś w Grodzisku Mazowieckim, można uzyskać pełne wsparcie, diagnozę i rozpocząć proces terapeutyczny, by zminimalizować lub wyeliminować nieprawidłowości sensoryczne u dziecka.