Pierwsze dni w żłobku to dla wielu dzieci i rodziców duże wyzwanie. Przejście z domowego zacisza do miejsc pełnych nowych osób i bodźców może być stresujące, jednak można złagodzić ten niepokój, odpowiednio wcześniej przygotowując malucha. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na to, jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka i przedstawiamy ofertę placówki Mali Geniusze.

Małe kroki – wielki sukces!

Dziecko łatwiej zaaklimatyzuje się w żłobku, jeśli już wcześniej będzie miało ukształtowaną rutynę dnia. Warto stopniowo wprowadzać stałe poranki, posiłki, drzemki oraz czas na zabawę i naukę. Im wcześniej dziecko oswoi się z takim trybem, tym łatwiej będzie mu zaadaptować się do życia w żłobku. Przed rozpoczęciem żłobka warto zadbać o socjalizację dziecka. Można zacząć od uczestniczenia w zabawach grupowych, spacerów na placach zabaw czy uczestnictwa w zajęciach dla maluchów. Dzięki temu dziecko nawiąże pierwsze kontakty z rówieśnikami, a także nauczy się dzielenia uwagi dorosłych z innymi.

Niezależność malucha to klucz do sukcesu w żłobku. Dlatego warto już wcześniej uczyć malucha samodzielności w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety. Wspierajmy dzieci w zdobywaniu nowych umiejętności, ale nie róbmy wszystkiego za nie – pozwólmy im próbować i popełniać błędy. Przed pójściem do żłobka warto odwiedzić placówkę razem z dzieckiem, aby mogło się zapoznać z nowym miejscem oraz jego atmosferą. Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o żłobku w sposób pozytywny, unikając wywoływania niepotrzebnego stresu. Opowiadajmy maluchowi o nowych przyjaciołach, których pozna, ciekawych zabawkach i zajęciach, które będą go czekać.

Jak rodzice mogą pokonać stres związany z puszczeniem dziecka do żłobka?

Nie da się ukryć, że na stres narażone są nie tylko maluchy, ale również ich opiekunowie, którzy powinni zadbać o to, by ich emocje nie udzielały się dzieciom. W związku z tym rodzicom łatwiej będzie pozbyć się stresu, jeśli zaufają personelowi żłobka, oddając swoje dziecko w dobre ręce. Poznaj opiekunów, zapytaj o ich doświadczenie oraz metody pracy z dziećmi. Dobrze jest również dowiedzieć się, jak żłobek radzi sobie z sytuacjach awaryjnych. Warto wymieniać się doświadczeniami i podzielić się wsparciem emocjonalnym z innymi rodzicami, aby czuć się pewniej w decyzji o oddaniu dziecka pod opiekę żłobka.

Znając szczegółowy plan zajęć oraz harmonogram dnia dziecka w placówce edukacyjnej, rodzice mogą poczuć się pewniej, wiedząc, co robi ich pociecha w danej chwili. Dlatego też żłobek Mali Geniusze udostępnił na swojej stronie rozkład dnia. Pedagodzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że stres związany z oddaniem dzieci do żłobka jest naturalny i należy zaakceptować własne emocje. Warto więc podzielić się z nimi swoimi obawami, które natychmiast zostaną rozwiane!