Jak wybrać dobre zabawki edukacyjne?

Materiał partnera
2020-01-23

Na rynku mamy zatrzęsienie różnego rodzaju zabawek dla dzieci. Niektóre są z materiałów ekologicznych, inne z atestowanych, nowoczesnych tworzyw bezpiecznych dla dzieci. Jest jednak wyjątkowa grupa zabawek, które mają za zadanie nie tylko zapewnić rozrywkę, ale także szeroko pojęte spełniać także funkcje edukacyjne. Czym są zabawki edukacyjne i jak wybrać najlepsze dla swojego dziecka? Zapraszam do lektury.

Okazuje się, że zabawki całkiem mimo spełnianej przez siebie funkcji, jaką niewątpliwie jest rozrywka, mogą także uczyć dzieci różnych umiejętności na różnych poziomach ich rozwoju. Dobra zabawka to ukochany towarzysz dziecka, trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez zabawy i zabawek. Jednak dobrze dobrane, mogą odegrać ogromną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka, rozwijać go, aktywizować i inspirować. Ponieważ to my jako rodzice mamy wiedzę i wpływ na to, jak przebiega rozwój naszego dziecka, warto zabawkom edukacyjnym poświęcić więcej czasu.

Przełom w świecie zabawek

Od kilku lat na polskim rynku pojawia się coraz więcej zabawek, które mają młodego człowieka nie tylko zabawiać, ale i kierować jego przyszłością. Brzmi to bardzo poważnie, jednak umiejętności, które dzięki nim zdobywa mimowolnie dziecko, po prostu się nimi bawiąc, nie wkładając w to trudu i wysiłku, stanowią o jego wyborach w dalszym życiu.

Wpływają na koordynację ruchową dziecka, uczą logicznego myślenia, umiejętności dostrzegania wątków przyczynowo-skutkowych, a także twórczego myślenia i twórczości ogólnie. Nade wszystko rozwijają także wyobraźnię. Niesamowicie inspirują i pobudzają ciekawość, fascynację otaczającym je światem. Tym, co niewątpliwie na nich wpłynie, jest to, że pomagają kształtować nastawienie dziecka do siebie, innych ludzi i otoczenia. Niektóre z nich uczą liczenia, pisania i czytania. Warto przejrzeć internetowe zasoby. Miejscem, w którym znajdziesz mnóstwo inspiracji w tym temacie, jest sklep Ata Joanna Sztankowska.

Zabawki edukacyjne- czym są?

Podstawową, najbardziej znaną i lubianą formą zabaw edukacyjnych są zabawki stolikowe. Pamiętasz bierki, pchełki, Jenga czy planszówki? Dziecko nie tylko niesamowicie się wciąga w tę zabawę i uczy koordynacji ruchowej, ale też nabiera umiejętności zdrowej rywalizacji, uczy się przegrywać. W przypadku planszówek uczy się myślenia strategicznego, ćwiczy skupienie uwagi i pamięć. W zależności od rodzaju mogą uczyć przeróżnych rzeczy- od zapamiętywania, przez geografię, języki, matematykę, czytanie – jest ich naprawdę dużo.

Kocki i zabawki zręcznościowe uczą dziecko koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzji i skupienia, puzzle zaś pomagają dostrzegać różnice w kształtach i pomagają rozwijać obie półkule mózgowe, gdzie metaforycznie prawa widzi las, a lewa widzi drzewo – analogicznie tutaj prawa widzi cały obrazek, a lewa konkretny puzzel.

Odrębną kategorią zabawek edukacyjnych są zabawki do nauki języków. Pomagają uczyć się języka od najmłodszych lat. Ciekawą formą spędzania czasu jest też dla dzieci zestaw do zabaw tematycznych. Dzisiejsze technologie pozwalają także na elektroniczne zabawki, jednak z tym należy uważać, aby dziecko nie wpadło w elektroniczne uzależnienie.

Opracowanie artykułu:

Ata Joanna Sztankowska

ul. Sierpecka 8, 87-630 Skępe kujawsko-pomorskie
e-mail
www
telefon