Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było mądre, zaradne i samodzielne. Warto wiedzieć, że taki naturalny rozwój można na wiele sposobów wspomóc poprzez właśnie różnego rodzaju metody aktywizacji, które mogą być stosowane, i jest to jak najbardziej zalecane, już od najmłodszych lat dziecka, czyli od żłóbka. Które metody aktywizacji uznawane są za wyjątkowo skuteczne? W jakich żłóbkach są one stosowane?

Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć o metodzie ruchu rozwijającego. Zajęcia prowadzone tą metodą, pozwalają dzieciom zbliżyć się do siebie, poprawiają język gestów, mowę ciała, nawiązanie przyjaznych kontaktów niewerbalnych. Dodatkowo świetnie nadają się do terapii dzieci z różnymi rodzajami zaburzeń rozwoju psychoruchowego. Takie zajęcia aktywizujące dziecko pobudzają także i budują jego poczucie bezpieczeństwa oraz pomagają dzieciom rozwinąć obraz samych siebie.

Pedagogika zabawy Klanza, zabawy z chustą animacyjną

Klanza to bardzo rozbudowana metoda, pomagająca dziecku poznać grupę, wyćwiczyć refleks, zdolność zapamiętywania, czy też sprawność manualną. Ponadto takie zabawy z chustą animacyjną uczą także, w jaki sposób można się zrelaksować i odprężyć. Co więcej, naprawdę bardzo pomagają ćwiczyć umysł.

Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz

Tutaj z kolei dominują różnego rodzaju ćwiczenia działające przede wszystkim na procesy instrumentalne takie jak percepcja i motoryka. Dzięki nim dziecko doskonale aktywizuje i usprawnia oraz łączy bodźce wzrokowe ze słuchowymi, ruchowymi, a także buduje orientację własnego ciała.

Metoda Marii Montessori                                           

Maria Montessori to była jedna z pierwszych lekarek – kobiet. Zauważyła ona, że grupa dzieci, odsuniętych od społeczeństwa z uwagi na rzekome upośledzenie, tak naprawdę ma różne problemy z nauką, do których trzeba indywidualnie podejść. Metoda ta w dużej mierze zakłada pozwolenie dziecku na rozwój w jego własnym tempie i na pomaganie mu w osiągnięciu pełnej samodzielności. Ta metoda pozwala także wykorzystać dziecku jego naturalne talenty.

Słoneczny Zakątek – najlepszy żłóbek

Gdzie spotkamy się ze stosowaniem takich różnego rodzaju programów aktywizujących? Otóż najlepszym miejscem będzie właśnie Słoneczny Zakątek – niepubliczny żłóbek zlokalizowany na terenie Wejherowa.  Rodzice cenią bardzo to miejsce z uwagi przede wszystkim na indywidualne podejście do dzieci oraz wspomaganie ich rozwoju, a także dbanie o przeróżne aspekty związane właśnie z wiedzą i samodzielnością pociech. Warto się tam wybrać.