Większość z nas bawiła się marionetkami lub udawała brzuchomówcę, wypróbowując różne dziwaczne odgłosy. Do niedawna marionetki służyły głównie do celów rozrywkowych, ale od pewnego czasu wielu pedagogów na całym świecie używa ich do zaszczepiania w dzieciach pasji do nauki i poznawania świata. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą zabawa pacynkami i dlaczego warto podarować dziecku tę unikatową zabawkę. 

Pacynki – to pobudza wyobraźnię

Najbardziej oczywistą korzyścią z zabawy lalkami jest pobudzenie wyobraźni i kreatywności dziecka. Dzieci chętnie wymyślają historie z udziałem swoich lalek, nadają im imiona i opracowują scenariusze zabawy z różnymi zabawkami. Dzięki pacynkom zabawa staje się bardziej spersonalizowana i kreatywna.
Rodzice mogą również czytać lub opowiadać dzieciom bajki i inne historie oraz prosić je o odtworzenie ich z użyciem lalek. Taka praktyka pozwala wzmacniać pamięć o historii i trenować z dzieckiem umiejętność rekonstruowania faktów.

Rozwój emocjonalny i motoryczny malucha

Czasami dzieci są nieśmiałe i wycofane, a rodzicom trudno jest nakłonić je do podzielenia się swoimi uczuciami. W takich przypadkach marionetka staje się „przyjacielem”  i powiernikiem. Dzięki temu mają bezpieczną przestrzeń do wyładowania emocji, a nawet mogą użyć pacynek do poinformowania rodziców o swoim nieszczęściu.
Co więcej, podczas używania palców do poruszania lalkami, dziecko poprawia umiejętności motoryczne (drobne czynności, takie jak podnoszenie i trzymanie przedmiotów). W ten sposób jest w stanie dowiedzieć się, którym palcem musi poruszać, aby poruszać ręką lub nogą pacynki. To doskonały sposób na koordynację na linii ręka-oko.

Nauczenie się etykiety – kukiełki

Nauczaniu dzieci dobrych manier i etykiety jest bardzo trudne. Używanie marionetek może być łatwiejszym sposobem przekazywania cennych wiadomości dzieciom, ponieważ komunikacja odbywa się w zabawny i nietypowy sposób, a nie w sposób tradycyjny lub ścisły. Wybierając estetyczne i ładnie wykonane zabawki ze sklepu Ata Joanna Sztankowska, dziecko może chętniej wykonywać prośby swoich rodziców.

Dzieci mogą czuć się nieśmiało, czytając lub mówiąc głośno przed rówieśnikami lub rodzicami. O wiele chętniej robią to w obecności swoich kukiełek. Kiedy wymyślają historie, ich umiejętności językowe również się poprawiają. Uczą się konstruować zdania i znajdować słowa opisujące elementy ich opowiadania.