Klimat nie sprzyja zimowym zabawom na śniegu, ale mimo to dzieci nadal marzą o zjeżdżaniu na sankach „z górki na pazurki”. Nawet jeśli nie uda się na osiedlowej górce, to zawsze można zabrać maluchy na jakiś sztucznie naśnieżony stok, których pojawia się coraz więcej i pozwolić im na odrobinę białego szaleństwa. Jakie sanki wybrać, żeby zjeżdżało się wygodnie, bezpiecznie i jednocześnie… szybko! Bo przecież głównie o to chodzi w zabawie na sankach.

Najlepsze sanki drewniane dla dzieci

Wydawać by się mogło, że wybór sanek to prosta rzecz, ale okazuje się, że i w tej dziedzinie jest mnóstwo możliwości, więc warto zapoznać się z nimi, by wybrać dla swojej pociechy to, co najlepsze. Najważniejszym kryterium jest z pewnością bezpieczeństwo dziecka. Tu z pomocą przychodzą certyfikaty potwierdzające wysoką jakość produktu, ale przydaje się też zdrowy rozsądek. Uzyskanie certyfikatu jest drogie, więc sanki z certyfikatem też sporo kosztują. A przecież wszyscy chyba kiedyś jeździliśmy na klasycznych drewnianych sankach i wiemy, że takie osadzone na prostym kołowrocie, z siedziskiem z listewek, albo pasa parcianego są niewywrotne i idealne do jazdy dla dzieci.

Obecnie sanki wykonuje się też metalu i plastiku. Te z wyższej półki mogą być wykonane z włókien węglowych lub szklanych. Ale to właśnie sanki drewniane budzą w nas wspomnienia własnego dzieciństwa. Dzięki zaokrąglonym końcom listewek i plastikowym osłonom są też bardziej bezpieczne i wygodniejsze od innych rodzajów sanek. Dobrze jeśli są wykonane z drewna drzew liściastych, na przykład bukowego, bo jest ono bardziej wytrzymałe niż drewno sosnowe, powinny też mieć metalowe ochraniacze na płozach, które zapewniają lepszy poślizg i chronią przed uszkodzeniem elementów drewnianych przy tarciu o podłoże.

Jakie są rodzaje sanek drewnianych i które wybrać dla swojej pociechy?

Sanki można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich zastosowanie. Te rodzaje nieznacznie różnią się wyglądem, choć zasada ich działania pozostaje taka sama. Sanki do ciągnięcia wyposażone są w pasek albo sznurek do ciągnięcia. Często mają też wygodne oparcie z tyłu, dzięki czemu można w nich posadzić nawet malutkie dziecko, które jeszcze nie umie chodzić. Płozy takich sanek powinny być płaskie i szerokie, z oparciem na nogi dla nieco większych dzieci. Produkowane przez firmę Prosmyk sanki do zjeżdżania mogą mieć z przodu tak zwane „baranie rogi”, które wygodnie trzyma się w czasie zjazdu, poprawiają też stabilność jazdy. Nieco bardziej zaawansowane sanki do zjeżdżania mogą mieć dodatkowe elementy służące do sterowania, ale wiadomo, że i tak najlepiej steruje się butami. Zwykle jednak dzieciaki korzystają z sanek uniwersalnych, które można zarówno ciągnąć, jak i na nich zjeżdżać.