Oddanie dziecka pod opiekę obcym ludziom jest bardzo trudną decyzją, jednak prędzej czy później będzie na świeczniku wszystkich rodziców. Żłobki jawią się rodzicom jako zło konieczne, co wynika najczęściej z historyjek powtarzanych z ust do ust, które z czasem się wypaczyły. Fakt, żłobki to dość nowe zjawisko, ale wiele się zmieniło na przestrzeni lat. Nowoczesne żłobki, takie jak Zielony Smoczek w Białymstoku, to miejsca przyjazne maluchom i rodzicom.

Żłobek – to warto wiedzieć

Posyłanie dziecka do żłobka wielu rodzicom, a zwłaszcza mamom może wywoływać nie lada emocje i to raczej z kategorii tych negatywnych – lęk, frustrację lub smutek związany z koniecznością pozostawienie dziecka „bez opieki” na czas pracy. W większości przypadków sprawdza się jednak powiedzenie, że najbardziej boimy się tego co nieznane, a okres żłobkowy z czasem staje się czymś normalnym w życiu rodziców i dziecka. Warto posyłać dzieci do porządnego żłobka, bo to dobry sposób na wspieranie ich rozwoju. Maluchy w grupie rówieśników socjalizują się i szybciej nawiązują kontaktu z innymi, uczą się dzielić zabawkami oraz nabierają pewności siebie oraz pewnej dozy niezależności. Warto poszukać placówki, która podczas opieki nad dziećmi kieruje się wyłącznie sprawdzonymi metodami pedagogicznymi.

Kiedy posłać dziecko do żłobka? Okazuje się, że najlepiej zrobić to między drugim a trzecim rokiem życia. Wcześniej lepiej nie odseparowywać malucha od serdecznych i co ważniejsze, dobrze znanych mu osób. Do tego czasu warto zaangażować do opieki dziadków, członków rodziny lub ulubioną „ciocie”. Chociaż mając do dyspozycji placówkę, która umie zająć się również młodszymi dziećmi, a my czujemy, że maluch da sobie radę, można podjąć decyzję o rozpoczęciu przygody ze żłobkiem wcześniej. Warto pamiętać, że maluchy uczęszczające do placówki, w której pracują osoby zaangażowane i z sercem na dłoni będą chętniej rozstawały się z rodzicem, aby bawić się i brać udział w zajęciach dydaktycznych dla dzieci.

Jak wybrać dobry żłobek?

Najlepiej odwiedzić wybraną przez nas placówkę i dobrze się przyjrzeć budynkowi oraz porozmawiać z opiekunkami. Można się dowiedzieć wtedy więcej o tym, jakie jest wyposażenie żłobka, ile dzieci jest w grupach, a także ile osób zajmuje się dziećmi podczas ich pobytu w żłobkowych salach. Wiadomo, że im mniejsze grupy, tym spokojniej dzieciom upłynie czas bez mamy. Jak radzą wychowawcy ze żłobka Zielony Smoczek:

Dobrze rozejrzeć się po budynku – można łatwo zauważyć wtedy czy jest czysto i schludnie. Warto też zwrócić uwagę na samo usytuowanie żłobka – jeśli będzie daleko od domu, to trzeba się liczyć z wcześniejszymi pobudkami oraz dłuższymi powrotami do domu z pracy.

Istotną kwestią dla wielu rodziców jest również to czy dziecko będzie miało możliwość przebywania na świeżym powietrzu, więc warto dopytać o teren do zabaw na dworze i w miarę możliwości rzucić okiem, czy jest zadbany oraz jakie zabawki są dostępne dla maluchów.

Żłobek niepubliczny czy publiczny?

Nie ma reguły, która jednoznacznie oceniłaby czy lepsze są placówki prywatne czy publiczne. Tak naprawdę najwięcej zależy od samego żłobka – od zatrudnionych opiekunów, programu nauczania oraz ogólnych zasad panujących w konkretnym miejscu. Niepubliczny żłobek Zielony Smoczek z Białegostoku to idealne miejsce, aby pozostawić dzieci pod opieką wykwalifikowanych opiekunów z wykształceniem pedagogicznym. Wszystkie zajęcia w placówce odbywają się w formie zabawy, co jest najlepszą metodą przekazywania dzieciom informacji. Program jest na tyle szeroki, ze obok zajęć sensorycznych i logopedycznych, odbywają się też zabawy ruchowe, matematyczne, a także różne aktywności ekologiczno-przyrodnicze. Te ostatnie są szczególnie ważne biorąc pod uwagę obecny stan środowiska, więc uwrażliwienie maluchów na dbanie o dobro przyrody jest niezwykle ważne – w końcu „czym skorupka nasiąknie za młodu […]”.