czas czytania: 14 min materiał partnera

W jaki sposób powinieneś przygotowywać się do egzaminów maturalnych?

uczeń

Egzaminy maturalne odbywają się co roku i są jednym z najważniejszych testów w życiu każdego licealisty i ucznia technikum. Materiał nie tylko jest obszerny, ale też trudny. W Polsce obowiązkowe na maturze są egzaminy z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Czy istnieje sprawdzony sposób, aby dobrze przygotować się do matury i zdać wszystkie egzaminy powyżej 50%?

Systematyczna nauka kluczem do sukcesu

Najlepszym sposobem na zdanie egzaminów jest oczywiście systematyczna nauka. Warto już od pierwszego dnia z liceum skupić się na przerabianym materiale, aby zawsze być na bieżąco. Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami ucznia, a już tym bardziej rodziców. Młodzieńczy bunt i problemy ze zdrowiem to dwa czynniki, które najczęściej przyczyniają się do zaległości. Dopiero na drugim planie pojawiają się kłopoty związane z przyswajaniem wiedzy oraz niewłaściwy nauczyciel. Przygotowując się do matury, warto prowadzić schludne i systematyczne notatki, a w razie choroby na bieżąco je uzupełniać. Sprawdziany i prace klasowe w trakcie roku szkolnego nie są tylko widzimisię urzędników. Maja na celu utrwalić wiedzę ucznia, aby na maturze nie musiał uczyć się materiału od zera, a tylko go sobie przypomniał.

Kursy i korepetycje – czy warto?

Bardzo często rodzice decydują się wysyłać swoje dzieci na korepetycje oraz dodatkowe kursy. Ich skuteczność jest potwierdzona przez większość uczestników takowych zajęć. Dotyczy to w szczególności osób, którym nauka w szkole idzie opornie, mimo że bardzo się starają. Popularne są przede wszystkim kursy roczne. Uczniowie mają możliwość wybrania przedmiotów, które chcą zadawać na maturze i uczęszczać do prywatnych szkółek, które je realizują. W przeciwieństwie do zajęć szkolnych, które zawierają wiele materiałów dodatkowych, kursy skupiają się wyłącznie na wiedzy, która przyda się na egzaminie dojrzałości. Polecane szkolenia i kursy maturalne oferuje między innymi firma INDEKS, która funkcjonuje na terenie Trójmiasta, Bydgoszczy oraz Olsztyna.

Ekspresowe kursy maturalne, jako ostatnia deska ratunku!

Wielu uczniów o egzaminie maturalnym przypomina sobie na ostatnią minutę, kiedy jest już za późno, aby nadrobić ogrom zaległości. W takim wypadku istnieje możliwość wzięcia udziału w kursach ekspresowych, które skupiają się wyłącznie na najważniejszych zagadnieniach. Ich skuteczność zależy od indywidualnych cech każdej osoby. Zdarza się, że uczeń przyswoi wiedzę w całości, mimo narzuconego szybkiego tempa. Kursy ekspresowe są też doskonałym sposobem dla osób systematycznych, jako forma przypomnienia sobie materiału przerabianego w szkole.