Każde wnętrze czasem potrzebuje odświeżenia. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest szybkie odmalowanie ścian, czy gruntowna modernizacja kilku pomieszczeń, możesz potrzebować wsparcia finansowego. Poznaj 4 sprawdzone sposoby na sfinansowanie remontu.

Jak sfinansować remont?

Każdy remont generuje koszty. Wraz ze zwiększaniem ilości prac do wykonania budżet takiego przedsięwzięcia wzrasta. W zależności od skali może oscylować w okolicy nawet kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy złotych.

1.     Oszczędności

Bez wątpienia najlepszym sposobem na sfinansowanie remontu jest skorzystanie ze zgromadzonych oszczędności. Wykorzystanie odłożonej gotówki eliminuje konieczność spłacania odsetek, załatwiania formalności i spłacania rat. A co, jeśli mimo usilnych starań pod koniec miesiąca na koncie pozostaje zaledwie kilka złotych? Wtedy można zaczekać na zastrzyk gotówki albo starać się o dodatkowe źródła dochodu i odłożyć remont na później. Gdy jednak z pracami nie możesz lub nie chcesz zwlekać, nie pozostaje Ci nic innego jak rozważyć inne warianty.

2.     Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to prawdopodobnie najczęściej wybierany sposób na sfinansowanie remontu. Zapewnia szybki i łatwy dostęp do gotówki. Cechuje się maksymalnie uproszczoną procedurą wnioskowania. Zapewnia możliwość otrzymania pieniędzy nawet jeszcze tego samego dnia. Ponadto niektóre banki pozwalają załatwić wszystkie formalności przez internet – bez wychodzenia z domu.

Środki z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel, również na remont. Jeśli po zakończeniu prac zostanie nieco gotówki, masz prawo wydać ją na cokolwiek zechcesz. Kredytodawca w żaden sposób nie wpływa na sposób zarządzania pieniędzmi. Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej i zawarciu umowy po prostu przekazuje środki na Twoje konto i od tej pory możesz nimi dowolnie zarządzać.

Mimo licznych plusów, kredyt gotówkowy ma też pewne minusy. Wysokie oprocentowanie sprawia, że jest dość drogim zobowiązaniem. Ponadto uproszczenie formalności i brak skrupulatnej weryfikacji zdolności kredytowej mogą przyczyniać się do nadmiernego zadłużania konsumentów.

Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, warto szukać jak najkorzystniejszych ofert. Najlepsze na rynku kredyty gotówkowe znajdziesz w rankingu dostępnym na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

3.     Kredyt hipoteczny

Kolejnym sposobem na sfinansowanie renowacji mieszkania lub domu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy generalnym remoncie nieruchomości. Warto je rozważyć, jeśli koszt modernizacji szacuje się na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy. Wówczas rozłożenie zobowiązania na długi okres kredytowania pozwoli zmniejszyć koszt comiesięcznej raty. Ponadto kredyty hipoteczne mają atrakcyjne oprocentowanie, co wynika z konieczności zabezpieczenia spłaty hipoteką. Mniejsze ryzyko banku. Dzięki temu łączny koszt takiego finansowania jest niższy niż alternatywnego kredytu gotówkowego opiewającego na taką samą kwotę. Najlepsze oferty kredytów hipotecznych znajdziesz w rankingu dostępnym na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Warto jednak pamiętać, że przed udzieleniem finansowania bank dokładnie „prześwietla” potencjalnego kredytobiorcę. Ocenia jego zarobki, stabilność zatrudnienia i comiesięczne wydatki. Szacuje, czy po zaciągnięciu zobowiązania osoba o danych zarobkach i wydatkach będzie w stanie regularnie spłacać raty. Ponadto wnioskujący o kredyt musi zgromadzić odpowiedni wkład własny.

4.     Karta kredytowa

Przy niewielkich remontach alternatywę dla kredytu gotówkowego stanowi limit na karcie kredytowej. Pozwala on uniknąć odsetek, o ile spłaci się należność w tzw. okresie bezodsetkowym, czyli w ciągu ok. 50-60 dni. Pomaga też wyeliminować konieczność dostarczania do banku dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków. Limit na karcie wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych, co zazwyczaj wystarcza na podstawowe prace remontowe.

Przed skorzystaniem z karty kredytowej warto zweryfikować warunki narzucane przez banki i oszacować ewentualne koszty dodatkowe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której spłata zobowiązania przerośnie Twoje możliwości finansowe i mocno nadwyręży Twój domowy budżet.

Sposoby na sfinansowanie kredytu — podsumowanie

Remont mieszkania lub domu generuje sporo wydatków, a niemal zawsze szacowany budżet po pewnym czasie okazuje się niewystarczający. Dlatego wiele osób przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych decyduje się na skorzystanie z oferty banku. Pożyczka lub kredyt pozwalają rozwiązać problem niewystarczającej ilości gotówki. Zapewniają dostęp do dużej kwoty pieniędzy, którą można przeznaczyć na rozmaite prace remontowe. Umożliwiają zrealizowanie wymarzonego remontu osobom, które nie mają zgromadzonych oszczędności.

W znalezieniu najlepszych ofert na pewno pomoże internetowa wyszukiwarka kredytów. Po wypełnieniu krótkiego formularza pozwoli Ci uzyskać dostęp do kompletnego zestawienia wariantów finansowania proponowanych przez różne banki.