Państwowa służba zdrowia chociaż bezpłatna wiąże się często z wydłużonym okresem wyczekiwania na konsultację. Dlatego też czasem warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, chociaż odpłatne, ma swoje zalety. Przede wszystkim zapewnia pełną opiekę lekarską, a z perspektywy czasowej opłaca się bardziej niż prywatne wizyty lekarskie.

Czym się różni dobrowolne ubezpieczenie od publicznego?

Publiczna pomoc medyczna obejmuje osoby zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie (zależnie od pracodawcy). W tym celu z pensji odciągane są składki równe 9% przychodu. Państwowe leczenie obejmuje m.in. wizyty lekarskie pierwszego kontaktu, profilaktykę lub szpitalne leczenie oraz badania. Publicznym ubezpieczeniem można również objąć dzieci lub współmałżonka.

Często jednak skorzystanie z pomocy lekarskiej wiąże się z długimi kolejkami i czasem oczekiwania na wizytę. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala na nieograniczony dostęp do specjalistów. Wykupiony pakiet na dłuższą metę kosztuje mniej niż prywatne wizyty czy zabiegi.

Do czego uprawnia dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne? 

Usługi ubezpieczeniowe w ramach prywatnej polisy zdrowotnej oferują konsultacje:

  1. Podstawowe: dotyczą opieki zdrowotnej świadczonej przez internistów, lekarzy rodzinnych czy pediatrów,

  2. Specjalistyczne: nie wymagają skierowań. Obejmują specjalistów dziecięcych oraz porady profesorów.

Oprócz tego zapewnione są zabiegi lekarskie oraz badania laboratoryjne i diagnostyczne. Dodatkową opcją jest korzystanie z wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek. Wykupiony pakiet uprawnia również do poddawania się szczepieniom i rehabilitacji. Do rozszerzonych usług zalicza się również profilaktyka. W jej zakres wchodzi skorzystanie z leczenia ginekologicznego, badań cytologicznych czy USG piersi. Należy jednak pamiętać, że szeroki zakres świadczeń wiąże się z większymi kosztami nabycia pakietu.

Koszty prywatnej polisy zdrowotnej 

Wysokość opłat za pakiet zdrowotny zależy od długości trwania umowy oraz oferty firmy ubezpieczeniowej. Koszt podstawowej usługi jest równy tradycyjnej polisie na życie. Zazwyczaj miesięczne koszty jej posiadania wynoszą ok. 40 zł. Decydując się na jej nabycie, trzeba przede wszystkim sprawdzić oferowany zasięg ochrony zdrowotnej oraz liczbę dostępnych placówek medycznych. Ubezpieczenie zdrowotne za granicą uzupełni za to odpłatna polisa turystyczna.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne proponuje również NFZ. Wystarczy jedynie wypełnić wniosek dostępny na stronie. Potrzebne będą również dokumenty świadczące o ostatnim okresie ubezpieczenia. Z przygotowaną dokumentacją i wnioskiem należy się następnie udać do danego oddziału wojewódzkiego. Niestety opcja ta wiąże się z dodatkowymi opłatami. Na jej wysokość wpływa długość przerwy od opłacania składek i objęcia zdrowotną ochroną.

W wyszukaniu dogodnego rozwiązania pomogą internetowe rankingi oraz porównywarki. Wystarczy tylko uzupełnić formularz na stronie. Na jego podstawie zostanie wygenerowana najlepsza oferta. Po wszystkim jesteśmy automatycznie kierowani do kontaktu z konsultantem. Od niego będziemy mogli uzyskać dalsze szczegóły i umówić się na spotkanie.