Biuro usług płatniczych uprawnione jest do wykonywania działalności wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Co właściwie wchodzi w skład tego typu usług i kto może je prowadzić? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, a także przybliżymy ofertę Biura Usług Płatniczych Reszka z Mieszkowic. Zapraszamy do lektury!

Kto może prowadzić usługi płatnicze?

Tak jak już wspomnieliśmy, działalność w zakresie usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych może być wykonywana wyłącznie na terytorium RP. Co ważne, średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzedniego roku realizowanych przez biuro usług płatniczych, w tym przez agentów, za pośrednictwem których to wykonuje ono usługi płatnicze, nie może przewyższać kwoty 500 000 euro miesięcznie. Osoba prowadząca tego typu biuro nie może być osobą prawomocnie skazaną za przestępstwo przeciwko: obrotowi gospodarczemu, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, czy przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, bądź przestępstwo skarbowe.

Warto również dodać, że z uwagi na fakt, iż prowadzenie biura usług płatniczych jest działalnością regulowaną, wymaga uprzedniego uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Na czym polegają usługi płatnicze?

Działalność biur usług płatniczych polega na świadczeniu usługi przekazu pieniężnego. Oznacza to nic innego jak usługę płatniczą świadczoną bez pośrednictwa rachunku płatniczego prowadzonego dla płatnika, polegającą na transferze do odbiorcy bądź innego dostawcy inkasującego środki pieniężne dla odbiorcy, środków pieniężnych otrzymanych od płatnika bądź polegającą na przyjęciu środków pieniężnych dla odbiorcy i ich udostępnieniu odbiorcy. Przykładem działań prowadzonych przez Biuro Usług Płatniczych Reszka Barbary Czyż z Mieszkowic, jest m.in. pośrednictwo w opłacaniu wszelkiego rodzaju rachunków i opłat. Warto podkreślić, że każde tego typu biuro zobowiązane jest do ochrony środków pieniężnych otrzymanych od klientów, w tym za pośrednictwem agenta bądź innego dostawcy, w celu wykonania transakcji płatniczych. Co więcej, zobowiązane jest także do okresowego przekazywania KNF informacji dotyczących łącznej wartości oraz liczbie wykonanych transakcji płatniczych, w tym również przez jego agentów.