Choć nie wszyscy biorą to pod uwagę, czas pracy kierowcy ciężarówki jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających bezpieczeństwo na drodze. Od prowadzącego TIR-a zależy bowiem życie innych uczestników ruchu drogowego. Ze zderzenia z nim bardzo rzadko kierowca samochodu osobowego wychodzi cało. Tak więc przewoźnik musi być wypoczęty podczas jazdy, a pamiętajmy, że jego obowiązki to nie tylko prowadzenie pojazdu.

Co składa się na czas pracy kierowcy?

Wbrew powszechnemu myśleniu, kierowca TIR-a ma znacznie więcej zadań, niż samo podróżowanie. Wliczają się w nie oczywiście obsługa pojazdu oraz czynności związane ze spedycją, ale także załadunek i rozładunek przyczepy, pełnienie nadzoru nad osobami trzecimi i dbanie o czystość ciężarówki – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W czas pracy kierowcy wlicza się także oczekiwanie na rozładunek i załadunek oraz postoje na przejazdach granicznych. Wszystko to jest dość męczące, więc ustawodawca wyznaczył limit godzin, przez które pracownik może pełnić funkcje związane z umową.

Ile wynosi czas pracy kierowcy?

Pracodawca ma do wyboru zatrudnienie przewoźnika w formule dobowego, tygodniowego lub dwutygodniowego czasu pracy. W pierwszym przypadku doba pracownicza to nieprzerwany okres 24 godzin. Dzienny limit wynosi 9 godzin, jednak istnieje wyjątek w postaci dwóch dni w tygodniu, przez które przewoźnik może wypełniać zadania o godzinę dłużej. W przypadku tygodniowego czasu pracy kierowca może działać nie więcej niż 56 godzin, co daje 8 godzin dziennie. Tydzień pracowniczy rozpoczyna się w poniedziałek o północy i kończy również o tej samej godzinie w niedzielę.

Ostatnia forma zakłada 90 godzin czasu pracy. Jeśli więc w pierwszym tygodniu kierowca przepracuje 56, tak jak w formule tygodniowej, w kolejnym może pracować już jedynie 34 godziny. Przestrzeganie ustawy jest dość skomplikowane i musi być skrupulatnie rozliczane, więc warto zatrudnić do tego fachowców – takich jak Tacho Serwis Logiscan. Oczywiście pamiętajmy, aby podczas planowania zapewnić kierowcom czas na odpoczynek. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów, zarówno natury prawnej, jak i komplikacji logistycznych. Uchroni to także od tragedii na drodze – tak naszych pracowników, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie przerwy musi mieć zapewnione przewoźnik?

Podczas planowania pracy kierowcy trzeba pamiętać, że musi on mieć zapewniony odpoczynek nie tylko między zmianami, ale także w czasie pracy. Ustawa, o której wcześniej zostało wspomniane, nakazuje umożliwienie przerwy 45-minutowej po każdych 4,5 godzinach. Oczywiście może to zostać rozłożone w czasie – jedna przerwa będzie wynosić 10 minut, a kolejna 35. Natomiast zgodnie z prawem, po 6 godzinach pracy kierowca jest zobowiązany do wykonania przerwy, o ile wcześniej już jej nie miał. Co równie ważne, odpoczynek dobowy również musi być skrupulatnie przestrzegany. Wynosi on przynajmniej 11 godzin, jednak 3 razy w przeciągu dwóch tygodni może on zostać skrócony maksymalnie o dwie godziny.

Tacho Serwis Logiscan - oferta

Firma Tacho Serwis Logiscan specjalizuje się w obsłudze firm transportowych, oferując usługi takie jak zdalna ewidencja czasu pracy kierowców, rozliczanie delegacji, szkolenia transportowe, odwołania od decyzji ITD i PIP oraz sprzedaż lokalizatorów E-TOLL. Dodatkowo, proponuje pakiet mobilności z kompleksowymi rozliczeniami dla przedsiębiorstw. Posiadając trzy oddziały - w Poznaniu, Pniewach i Strykowie - firma zapewnia sprawne obsługiwanie klientów z różnych regionów kraju.