Każdy początkujący przedsiębiorca stoi przed wyborem sposobu prowadzenia rachunkowości. Można to zrobić samodzielnie, bądź też skorzystać z pomocy dobrej księgowej. Niektórzy decydują się na pierwsze rozwiązanie ze względów finansowych. Owszem, jest ono tańsze, lecz niesie ze sobą pewne ryzyko - zwłaszcza, jeśli właściciel firmy dopiero poznaje tajniki księgowości.

Cienie i blaski małej księgowości

Zdecydowana większość małych firm decyduje się na tzw. małą księgowość, czyli rozliczanie się z urzędami na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Samodzielnie prowadzenie KPiR jest tańszą opcją w porównaniu do współpracy z księgową, lecz stwarza ryzyko popełnienia błędu, zwłaszcza jeśli stawia się pierwsze kroki w księgowości. Samodzielne prowadzenie spraw księgowych wiąże się z nieustanną edukacją - przepisy zmieniają się dość szybko, a niewywiązanie się z obowiązków może skończyć się karą finansową. Dla urzędów bycie początkującym przedsiębiorcą nie jest okolicznością łagodzącą.

Kolejnym minusem samodzielnego prowadzenia księgowości jest fakt, że zajmuje sporo czasu, a pochłaniają go m.in. pilnowanie dokumentów lub nieustanna edukacja i dokształcanie na tym polu. W naszej ocenie właściciel firmy powinien skupić się na rozwoju firmy, a pozostałe obowiązki powinien oddelegować specjalistom.

Usługi rachunkowe z doświadczoną księgową

Zupełnie inaczej mają się sprawy, gdy księgowość prowadzi rzetelne biuro rachunkowe, takie jak Progress biuro rachunkowe Katarzyna Mąkol z Grodziska Mazowieckiego (województwo mazowieckie). Tego typu miejsce oferuje zespół doświadczonych i wykwalifikowanych księgowych, którzy rzetelnie zajmą się firmowymi finansami.

Współpraca z zewnętrzną firmą oferuje szereg różnych korzyści, m.in.:

  • Oszczędność czasu i możliwość skupienia się na rozwoju firmy.

  • Reprezentowanie firmy przed urzędami.

  • Nikłe ryzyko kontroli skarbowej.

  • Poufność i bezpieczeństwo danych.

  • Brak konieczności poszerzania wiedzy z zakresu księgowości.

Warto dodać, że biuro rachunkowe jest zobowiązanie do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Oznacza to, że w przypadku popełnienia błędu, który będzie skutkował nałożeniem kary finansowej, właściciel firmy może dochodzić swoich praw.

Nie tylko księgowość

Obecnie biura rachunkowe zajmują się nie tylko księgowością. Zakres ich pracy jest znacznie szerszy. Przedsiębiorca może liczyć na pomoc i wsparcie w takich obszarach jak: kadry i płace (m.in.: dokumentacja kadrowa, urlopowa, sporządzanie umów o pracę, rozliczanie PIT), doradztwo podatkowe (m.in. optymalizacja podatkowa), doradztwo biznesowe.