Według ustawy osoby zawierające małżeństwo, wspólnie dysponują całym majątkiem zebranym od tego momentu. Za wszystkie zadłużenia, upadłości oraz problemy finansowe odpowiadają jednakowo i razem. Stosunek ten może zmienić podpisana u notariusza intercyza, czyli małżeńska umowa majątkowa. Pozwala ona na uregulowanie stanu prawnego poprzez rozszerzenie, ograniczenie bądź całkowite rozdzielenie zasobów stron.

Rodzaje intercyzy

Małżeńska umowa majątkowa potocznie nazywana intercyzą to dokument regulujący zasady ustawowej wspólności majątkowej. Zgodnie z prawem od momentu zawarcia ślubu dwoje ludzi zaczyna gromadzić wspólny dorobek. Wszystko, co zakupią lub zarobią, będzie wchodzić w skład majątku przeznaczonego na założenie i utrzymanie rodziny. Małżonkowie są zobligowani do rozporządzania posiadanymi dobrami razem. Niemniej jednak istnieje możliwość zmiany rzeczywistości prawnej poprzez podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej w kancelarii notarialnej. Występuje ona w kilku formach:

  • rozdzielczość majątkowa – pozwala na samodzielne dysponowanie własnym majątkiem przez każdą osobę osobno;

  • rozszerzenie wspólnoty – stanowi odwrotność powyższego przypadku. Majątek osobisty jednej ze stron związku staje się wspólny od momentu podpisania aktu;

  • ograniczenie wspólnoty – polega na wyłączeniu tylko niektórych składników majątku ze wspólnego zarządzania.

Formalności związane z intercyzą

Należy pamiętać, że wszelkie ustalenia zawarte w umowie będą obowiązywać od momentu podpisania aktu notarialnego, ponieważ prawo nie działa wstecz. Ewentualne zadłużenia lub upadłość powstałe przed sporządzeniem takiego dokumentu nie są brane pod uwagę i małżonkowie nadal będą odpowiadać za nie wspólnie. Ponadto intercyza musi zostać spisana w obecności urzędnika, czyli na przykład w Kancelarii Notarialnej Adama Robaka, znajdującej się w Katowicach. Do przygotowania małżeńskiej umowy majątkowej wymagane jest okazanie odpisu skróconego aktu małżeństwa lub wskazanie daty i miejsca, w którym ma się odbyć ślub, jak również ważnego dokumentu tożsamości obydwu stron.

Warto zaznaczyć, że podpisanie intercyzy uniemożliwia wspólne rozliczanie się z podatku dochodowego przed Urzędem Skarbowym. Maleje także zdolność kredytowa, ponieważ pod uwagę bierze się majątek tylko jednej osoby.

Kiedy podpisać intercyzę?

Do najpopularniejszych powodów należy chęć zachowania niezależności finansowej. Rozdzielczość majątkowa jest szczególnie pomocna podczas rozwodu, ponieważ eliminuje skomplikowany problem podziału dorobku. Stanowi także zabezpieczenie w razie ewentualnych kłopotów finansowych współmałżonka bądź w przypadku chęci ochrony wspólnego majątku przy jednoczesnym prowadzeniu wspólnej działalności gospodarczej, która jest obarczona wysokim ryzykiem finansowym. Niezbędną czynność stanowi jednak poinformowanie kontrahenta o intercyzie małżeńskiej. Taki stan rzeczy jest ujawniany w ewidencji działalności gospodarczej.