Chyba każdy z nas spotkał się kiedyś z nazwą ubezpieczenia komunikacyjne. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne zaś możemy wykupić dobrowolnie. Najbardziej znanymi są ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) i autocasco (AC). Istnieją także takie ubezpieczenia jak assistance oraz NNW kierowców i pasażerów. Czym dokładnie są te ubezpieczenia, które oferuje Urszula Woźniak?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli polisa OC

Ubezpieczenia komunikacyjne to bez wątpienia jedne z najpowszechniejszych rodzajów polis. Należą do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Wśród nich najbardziej znanym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Każdy właściciel pojazdu musi obowiązkowo posiadać taką polisę. Za jej brak grożą surowe kary. Ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma taki sam zakres u wszystkich ubezpieczycieli. Zakres ten reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W związku z tym nie warto przepłacać za ubezpieczenie OC tylko wybrać najtańsze z dostępnych.

Ubezpieczenie OC jest gwarancją, że w przypadku wyrządzenia szkód innym uczestnikom ruchu, ubezpieczyciel pokryje je z naszej polisy. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni mienie, zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadku.

Najbardziej znane nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – autocasco

Kolejnym znanym rodzajem polisy jest ubezpieczenie autocasco. Ten rodzaj polisy oferuje Urszula Woźniak Ubezpieczenia z Opoczna, w województwie łódzkim, która w swojej ofercie posiada ubezpieczenia komunikacyjne, ale także ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia turystyczne, ubezpieczenia rolnicze oraz ubezpieczenia domu i mieszkania. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, autocasco nie jest polisą obowiązkową, a jej wykupienie zależy tylko od naszych chęci. Ta polisa stanowi gwarancję finansowego zadośćuczynienia w przypadku uszkodzenia pojazdu, jego utraty lub uszkodzenia i stracenia wyposażenia auta. Ubezpieczenie AC stanowi ochronę m.in. szkód powstałych w wyniku:

      ·         zderzenia się pojazdów,

      ·         zderzenia z osobami, zwierzętami lub przedmiotami,

      ·         uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,

      ·         zdarzeń losowych,

      ·         kradzieży pojazdu lub kradzieży elementów jego wyposażenia.

Zadośćuczynienie z polisy AC otrzymamy nawet w sytuacji, w której doszło do uszkodzenia naszego auta z naszej winy np. w podczas stłuczki.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy autocasco. W sytuacji, gdy agencja ubezpieczeniowa uzna, że do kradzieży auta doszło z naszego zaniedbania, wówczas możemy nie otrzymać pieniędzy. Za zaniedbanie uznaje się np. pozostawienie kluczyków w stacyjce pojazdu. Poza tym nie uzyskamy zadośćuczynienia finansowego, gdy spowodowaliśmy kolizję będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Wysokość składki autocasco uzależniona jest od zakresu ochrony. Im większa ochrona, tym składa również będzie większa. Oczywiście jeśli dużo podróżujemy, to ubezpieczenie AC może być dla nas bardzo przydatne.