Optymalizacje podatkowe to różnego rodzaju działania firm, które zmierzają ku uiszczaniu do Urzędu Skarbowego niższych podatków. Nie jest to jednak proces nielegalny. Optymalizacje podatkowe uznaje się za swego rodzaju ulgi. To z nich przedsiębiorcy mogą korzystać po spełnieniu określonych warunków, które najlepiej weryfikować w biurach takich jak Kancelaria Doradztwa Podatkowego Kunowscy. Wystrzegać należy się zaś optymalizacji, które wykorzystują luki w polskim i europejskim prawie.

Rodzaje optymalizacji podatkowych

Tak jak już wspomnieliśmy, optymalizacja podatkowa jest prowadzona zgodnie z prawem. Jej legalność nie może zatem budzić żadnych wątpliwości. Wykorzystywanie luk prawnych jest absolutnie niedozwolone, a fiskus może zlecić dodatkowe kontrole, aby zweryfikować czy podmiot gospodarczy działa w zgodzie z przepisami. Niestety wielokrotnie wykazywane są przy takich kontrolach nieprawidłowości, mogące skutkować karami finansowymi, a nawet sprawami karno-skarbowymi.

Jeśli zaś chodzi o rodzaje optymalizacji podatkowych, należy wymienić dwa dostępne w ofertach kancelarii doradczych:

  • optymalizacje oparte o polskie prawo,

  • optymalizacje oparte o strategiczne planowanie podatkowe.

W pierwszym przypadku optymalizacje podatkowe związane są ze szczegółową analizą przepisów prawa pod kątem zobowiązań podatkowych danej firmy. Dzięki właściwej interpretacji prawa można ograniczać nadmiernie wysokie opłaty podatkowe. Często dzieje się tak, dzięki różnego rodzaju ulgom np. dla nowych przedsiębiorców, firm działających w specjalnych strefach gospodarczych itp.

Planowanie podatkowe jest zaś znacznie trudniejsze. Jest to strategia finansowo-ekonomiczna firmy, uwzględniająca nawet pomniejsze działania: portfelowe i produktowe. Optymalizacje prowadzone są np. na gruncie zmiany ustroju podatkowego przedsiębiorstwa. Przykładem jest tworzenie zagranicznych holdingów, zatrudnianie tylko pracowników poniżej 26 roku życia ze statusem studenta czy też wykorzystywanie spółek komandytowych.

Przykłady najpopularniejszych optymalizacji podatkowych

Sposobów na zmniejszenie podatków jest wiele. Z niektórych firma może korzystać przez dłuższy czas. Inne pozwalają skorzystać np. z ulg tylko raz bądź wtedy, kiedy spełnione zostaną bardzo restrykcyjne wymagania. Nie bez znaczenia jest przy tym liczba zatrudnionych pracowników, przychód w danym roku obrotowym, a także forma ewidencjonowania podatków: księgowość uproszczona (KPiR, karty podatkowe, ryczałt ewidencjonowany) lub pełna (księgi rachunkowe oraz ważne sprawozdania finansowe).

Obecnie najpopularniejszymi optymalizacjami podatkowymi, z których firmy korzystają, są:

  • rozliczenia strat podatkowych,

  • ulgi za złe długi,

  • uproszczone zaliczki na podatek dochodowy,

  • leasingi operacyjne,

  • preferencyjny ZUS,

Jak również tworzenie podatkowych grup kapitałowych czy rozliczenia kwartalne z fiskusem z tytułu podatku VAT.

Jak nie popełnić błędów przy optymalizacjach podatkowych?

Optymalizacje podatkowe najlepiej przeprowadzać po wcześniejszych analizach sytuacji prawno-skarbowej firmy. Zlecić należy je certyfikowanym specjalistom od księgowości, finansów, administracji oraz prawa. Takich ekspertów znaleźć można w działającej od 1992 roku Kancelarii Doradztwa Podatkowego Kunowscy. To Gdańskie biuro, poza optymalizacjami, oferuje doradztwo i szkolenia podatkowe, prowadzenie spraw administracyjnych i sądowych czy audyty podatkowe i programy naprawcze. Podkreślić warto to, że dla upłynnienia finansów firmy takie kancelarie pomagają wdrażać w organizacjach metody rachunkowości zarządczej.