Ryczałt ewidencjonowany od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej. Wybierając ten rodzaj rozliczenia, podatek płaci się od przychodu i nie ma możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania. Taka uproszczona forma opodatkowania dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie indywidualnej, spółki cywilnej lub jawnej.

Kto jeszcze może rozliczać się ryczałtem?

Rozliczenia poprzez ryczałt ewidencjonowany mogą dokonywać również osoby, które uzyskują przychód z tytułu najmu nieruchomości, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa obejmująca niektóre przychody osiągane przez osoby fizyczne. Dotyczy to takich osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, osiągające przychody z tytułu umowy najmu, jeśli umowa ta nie jest zawierana w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz osoby duchowne, u których zryczałtowany podatek dochodowy jest odprowadzany wyłącznie od przychodów.

Podatek ryczałtowy, szczególnie na początku działalności, może wydawać się skomplikowany. Rynek usług księgowych oferuje w tym zakresie szeroką pomoc. Doświadczona księgowa z łatwością wytłumaczy niuanse prawne oraz przeprowadzi przez proces składania stosownych dokumentów. Powierzenie rozliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych biurom księgowym, takim jak na przykład Biuro Rachunkowe Beaty Imiołek, niweluje ryzyko pomyłki w dokumentacji i problemów z urzędem skarbowym.

Błędy mogą wynikać na przykład z tego, że podatek ryczałtowy dla różnych rodzajów działalności ma inną stawkę, a w 2022 roku do dostępnego spisu stawek ryczałtowych zostały dodane nowe punkty, dlatego między innymi przed wyborem tej formy opodatkowania warto zasięgnąć opinii eksperta. Specjalista wskaże, czy wybór tej formy opodatkowania jest dla nas w ogóle dostępny i czy spełniamy wymogi zarówno w odniesieniu do osiąganych przychodów, jak i statusu prawnego i rodzaju prowadzonej działalności.

Jakie są główne zalety opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym?

Przede wszystkim ten sposób opodatkowania jest bardzo korzystny dla osób, które ponoszą niskie koszty prowadzenia działalności. Jego głównym atutem jest względna prostota prowadzenia księgowości w postaci ewidencji przychodów oraz niższe stawki podatku dochodowego. Każdorazowo warto jednak przed wyborem skorzystać z porady eksperta, który dobierze jak najkorzystniejszą formę opodatkowania.