Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna spośród czterech dostępnych form opodatkowania. Przedsiębiorcy płacą podatek od przychodów, bez pomniejszania go o koszty. Jeżeli chciałbyś stosować ryczałt lub zmienić dotychczasową formę opodatkowania, powinieneś skorzystać z pomocy Biura Rachunkowego Certus. Tutaj dowiesz się, czy masz prawo do uproszczonej formy opodatkowania działalności gospodarczej oraz uzyskasz pomoc przy prowadzeniu księgowości.

Kto może skorzystać z ryczałtu?

Podatnicy, którzy nie przekroczyli limitu przychodów 2 000000 euro, mogą stosować ryczałt ewidencjonowany. Są to:

  • osoby fizyczne wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą lub świadczące usługi najmu, dzierżawy itp.,
  • spółki cywilne i jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,
  • przedsiębiorstwa w spadku,
  • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku.

Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania należy zgłosić w formie pisemnego oświadczenia do Naczelnika Urzędu Skarbowego w następujących terminach:

  • do końca roku, jeżeli pierwszy przychód z prowadzonej działalności uzyskasz w grudniu danego roku,
  • do 20. dnia miesiąca, który nastąpi po miesiącu, w którym uzyskasz pierwszy przychód w danym roku podatkowym.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania, ale nie jesteś pewien, czy jest to opłacalne, skorzystaj z pomocy Biura Rachunkowego Certus z Częstochowy.

„Zapewniamy profesjonalne usługi rachunkowe oraz pełną księgowość dla małych i średnich firm, a także osób fizycznych. Dbamy o rzetelne i indywidualne podejście do Klienta. Oferujemy wsparcie na każdym etapie współpracy. Doradzimy Ci, jaką formę opodatkowania wybrać i szczegółowo wyjaśnimy, dlaczego będzie to najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa” - mówi jeden z ekspertów Certus.

Ryczałt ewidencjonowany – co jeszcze warto wiedzieć?

Wysokość stawki ryczałtu uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i wynosi od 2% do 20%. Wpłaca się go na specjalny rachunek podatkowy w terminie do 20. dnia następnego miesiąca, a w przypadku rozliczenia kwartalnego możesz go wpłacać na rachunek Urzędu Skarbowego. Czy ryczałt ewidencjonowany jest dobrą formą opodatkowania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przedsiębiorca powinien poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania i wtedy podjąć w pełni świadomą decyzję.