Kredyty zabezpieczone nieruchomością charakteryzują się przede wszystkim wyjątkowo niskim i korzystnym dla kredytobiorcy oprocentowaniem. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużego wskaźnika spłacalności. Żeby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba zlecić sporządzenie wyceny nieruchomości przez profesjonalnego rzeczoznawcę, aby móc określić, o jak wysokiej stawce kredytu będzie mowa.

Jak uzyskać kredyt?

Na samym początku warto wspomnieć o ogólnych warunkach uzyskania kredytu. Proces ten jest dość łatwy i opiera się na dwóch głównych zasadach. Pierwszą z nich jest sprawdzenie zdolności kredytowej kredytobiorcy, aby móc ustalić, czy będzie w stanie regularnie spłacać określone raty. Drugim wyznacznikiem jest wartość nieruchomości, która ma dany kredyt zabezpieczyć. Im wyższa, tym lepsze warunki kredytu i większą kwotę można uzyskać. W pierwszym etapie ocena domu lub mieszkania odbywa się na zasadzie zbadania rynku. Pracownik banku może porównać ceny nieruchomości mających podobny metraż do tej oferowanej przez kredytobiorcę. Tego typu weryfikacja jest najprostszą formą wyceny nieruchomości. W większości przypadków konieczne jest jednak sporządzenie operatu szacunkowego.


Zalety kredytu hipotecznego:

  • umożliwia zakup własnej nieruchomości bez wieloletniego oszczędzania gotówki;
  • może być rozłożony na wiele lat;
  • można kupić mieszkanie przeznaczone na wynajem (dodatkowy dochód);
  • ma stosunkowo niskie oprocentowanie.

Kredyt hipoteczny opiera się również o kwotę wkładu własnego, dlatego im będzie większy, tym łatwiej będzie go uzyskać. Na jego zaciągnięcie często decydują się młode osoby, które zdecydowały się jak najszybciej przeprowadzić „na swoje”, jednak nie zdołały jeszcze odłożyć wystarczającej ilości pieniędzy.

Wycena rzeczoznawcy

Operat szacunkowy to dokument, który określa realną wartość danej nieruchomości. Może zostać przygotowany przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego, na przykład Leszka Bednarka z Biura Doradztwa i Wyceny Nieruchomości. Zleceniem wyceny może zająć się bank lub kredytobiorca. Rzeczoznawca musi jednak zostać wybrany z listy akceptowanej przez bank, gdyż mają względem nich pełne zaufanie.


Wpływ na wysokość ceny nieruchomości ma:

  • typ nieruchomości;
  • data wybudowania budynku;
  • lokalizacja;
  • wielkość;
  • funkcjonalność (dojazd, ogólna okolica itd.).

Operat szacunkowy jest korzystny nie tylko dla banku, ale też kredytobiorcy. Obie strony mają pewność, że umowa kredytowa będzie zawierała rzetelne informacje na podstawie realnych danych, a nie subiektywnej oceny.